Test: Jak funguje kávovar značky "ideál"?

Za dobrou kávou se nemusíte vydávat jen do kvalitní kavárny. Pomocí kávovaru si můžete připravit tento lahodný nápoj i v pohodlí domova nebo v kanceláři. Otestovali jsme 28 modelů, mezi nimi kávovary automatické, pákové i takzvané kapslové, které v posledních letech stále nabývají na popularitě díky jednoduché obsluze.

Dobrá rada

Vítězi testu se staly dva kávovary na kapsle se shodným hodnocením, modely Delonghi EN470SAE Gran Maestria (velmi dobře, 14 300 Kč) a Krups Nespresso Citiz & Milk XN730T (velmi dobře, 6490 Kč). Poměr cena/výkon hraje jednoznačně ve prospěch kávovaru Krups. Také v kategorii automatických kávovarů se o prvenství dělí dva přístroje, oba značky Philips: Saeco Intelia EVO Focus HD8751/19 (dobře, 9900 Kč) a Saeco Moltio HD8769/19 (dobře, 23 890 Kč). I v tomto případě bude rozhodující poměr cena/výkon. Nejlepším pákovým přístrojem je výrobek Catler ES 8010 (dobře, 7740 Kč). Tento typ kávovaru by měl skončit v rukou zkušeného znalce kávy, protože postup přípravy lze libovolně upravovat, a díky tomu dovést chuť kávy „k dokonalosti“.

Rychlá příprava kávy pod tlakem (espresso) stisknutím jednoho tlačítka není v dnešní době žádný problém. Tuto vymoženost nabízejí automatické i kapslové kávovary. Automatické kávovary dělají espresso z mleté kávy, kterou si buď samy namelou z kávových zrn, nebo lze použít už předem namletou kávu. Kapslové, jak samotný název napovídá, připravují espresso a další variace na toto téma (například ristretto, cappuccino, latte macchiato atd.) z kapsle, která obsahuje potřebné množství kávy, případně dalších přísad. Obsluha je v obou případech snadná. Z pohledu obsluhy mnohem složitější, ale na druhou stranu dávající více prostoru pro vlastní kreativitu, jsou takzvané pákové přístroje. Ty ocení zejména znalci kávy, kteří si neužívají jen její pití, ale také přípravu.

 

Automat to udělá za vás

Automatické kávovary jsou z trojice systémů v průměru nejdražší, prostorově nejnáročnější a nejvýkonnější – umožňují připravit velké množství šálků kávy v krátké době bez nutnosti náročné obsluhy. Hodí se proto spíš do míst, kde lze předpokládat jejich velké vytížení. Výhodou je poměrně vysoká nezávislost. Samy si ohřejí vodu a přivedou ji do síta, kde už čeká připravená káva namletá z kávových zrn uložených v zásobníku. Následně se káva takzvaně spaří, což je proces, při kterém se voda pod potřebným tlakem přes kávu protlačí. Potom naplní šálek lahodným mokem s krémovou pěnou neboli cremou (umí i dva šálky současně). Použitou kávu přesunou do odpadního zásobníku a jsou připraveny na další akci. Jednou za čas vás upozorní na nutnost vysypání zásobníku s použitou kávou, jindy na doplnění vody nebo kávových zrn. Umí si říct i o údržbu, například propláchnutí nebo odvápnění. Pro přípravu mléčné pěny je nejvhodnější použít nerezovou nádobu s uchem, například malou konvičku, která je nahoře užší než u dna. Neprůhledný džbánek však neumožňuje sledovat napěnění mléka a přesně změřit, kde pěna začíná. V laboratoři jsme proto pro potřeby testu použili skleněnou konvičku. Postup přípravy mléčné pěny je následující: použijte studené nebo vlažné mléko (vhodné je polo- nebo plnotučné) a konvičku naplňte maximálně z poloviny, abyste nechali prostor pro pěnu. Než ponoříte trysku do mléka, vypusťte z ní usazenou vodu. Trysku nedávejte moc hluboko pod hladinu mléka a konvičku držte mírně nakloněnou. Snažte se vytvořit vír. Teplota mléka by měla být ideálně 70 °C. Poznáte to jednoduše, až nebude moc déle udržet nerezovou konvičku v ruce, dosáhli jste požadované teploty. Na závěr konvičkou poklepejte o stůl, abyste zničili velké bublinky.

Všechny automatické kávovary v testu umožňují také přípravu kávy z předem namleté směsi a kromě jednoho modelu i nastavení jemnosti mletí zrn. Ta ovlivňuje rychlost louhování a tolik důležité výsledné aroma kávy. Výhodou je i vyhřívaná deska na šálky. Studený šálek je totiž pro dobrou kávu překážkou, protože při plnění dochází k jejímu rychlému chladnutí. A jak by vám odborník řekl, o kvalitě kávy rozhoduje až servis. Příprava mléčné pěny probíhá buď klasickým způsobem za pomoci napěnění mléka parní tryskou, nebo u dražších přístrojů automaticky.

Aby kávovar připravoval tu nejlepší kávu, je třeba se mu trochu věnovat – hlavně tedy každý den dolévat čerstvou vodu a doplňovat novou dávku kávových zrn (nejlepší káva je z čerstvě upražených). To je základ pro kvalitní šálek espressa. Potřeba propláchnutí nebo odvápnění je indikována buď kontrolkou, nebo nápisem na displeji, takže v tomto směru se nemusíte obávat, že něco zanedbáte. Údržba není problematická ani náročná, což potvrzuje naše tabulka – nejhorší známka byla dobře. Špatné známky jsme udělovali za náročnější uskladnění přístroje vinou větších rozměrů a také za odkapávání – vysvětlíme později. Při hodnocení obsluhy, kam započítáváme zmiňované parametry, jsme však neudělili horší celkovou známku než dobře.

 

V kapslích je síla

Kapslové kávovary jsou v posledních letech velice populární a jejich nabídka na trhu je poměrně široká. Pohybují se v cenových relacích od pár tisíc korun, ale modely s bohatou výbavou (s automatickou přípravou mléčné pěny, vyhřívanou deskou, nastavením tvrdosti vody) se mohou dostat i nad deset tisíc korun. Obsluha je ještě trochu snazší než u automatických přístrojů, protože u nich odpadá nutnost doplňování kávy v jakékoliv formě. Vše je připraveno v malé kapsli, kterou vložíte do přístroje, a ten se o zbytek postará. Pro určitý typ kávovaru lze používat většinou jen jednu značku kapslí (například Nespresso, Dolce Gusto nebo Tassimo), ale nabídka druhů kávy a příchutí je velmi rozmanitá, často jde do desítek. Narozdíl od automatických kávovarů můžete v některých modelech připravit i různé kakaové nápoje pro děti, v létě osvěžující ledovou kávu nebo ledový čaj.


Tento typ kávovarů je oblíbený v domácnostech. Výhodou je jejich prostorová nenáročnost a jednoduchost. Během chvilky si lze připravit k snídani chutnou variaci espressa s mlékem, přesněji cappuccino, nebo ženami oblíbené latte macchiato bez nutnosti šermování s parní tryskou. Do kávovaru vložíte nejprve kapsli se sušeným mlékem, potom druhou s kávou a je to. Přístroj mezi tím sám upraví tlak vody, protože zatímco na přípravu espressa je potřeba devíti barů, na mléčnou pěnu je tlak nižší. Dražší kávovary na kapsle však umožňují připravit mléčnou pěnu klasickým způsobem, tedy napěněním mléka v samostatné nádobě, automaticky stisknutím jediného tlačítka. Mléčná pěna z čerstvého mléka, rozuměj ne ze sušeného, je určitě chutnější.

Výsledky senzorického hodnocení se pohybují na hranici dobře/uspokojivě. Nejhůře dopadly v tomto směru kávovary na kapsle značky Bosch. Umístily se až na chvostu a poslední Bosch TAS2001EE dostal známku dostatečně. Příčinou může být nízký deklarovaný maximální tlak 3,3 baru. Hodnotili jsme chuť, vůni, aroma, vzhled a konzistenci pěny. V kapslových kávovarech jsme připravovali nejdříve klasické espresso a potom lungo – espresso ve větším šálku, kdy je káva spařena větším množstvím vody. V případě automatických kávovarů jsme pro test senzoriky připravili první šálek espressa podle továrního nastavení přístroje, druhý šálek, pokud to bylo možné, s nastavením co nejjemnějšího namletí kávových zrn. Pro přípravu jsme používali pražená kávová zrna značky Illy.

 

Kávovar značky „ideál“

Jak by měl pracovat ideální kávovar s automatickým režimem? Po jeho zapnutí netrvá dlouho, než je schopen akce. Nejlepší známku jsme udělovali v případě, pokud byl první šálek hotový do 45 sekund od zmáčknutí tlačítka. Do výpočtu celkového času jsme započítali ohřev vody a u „automatů“ i namletí kávy. U druhého šálku už je voda ohřátá, takže doba přípravy je mnohem kratší – velmi dobré hodnocení znamená, že šálek je hotový do 15 sekund.


Pokud přístroj umožňuje připravit dva šálky kávy současně, jsou v ideálním případě oba stejně naplněné a káva má stejnou teplotu (teplota hotového espressa by měla podle odborníků být 67 °C ± 3 °C). Káva vytéká z výpusti v souvislém proudu a po dokončení plnění šálku nedochází k dodatečnému odkapávání z výpusti kávy a následkem toho ke stříkání mimo šálek.

Ideální příprava mléčné pěny je automatická, kdy si kávovar sám čerpá mléko přímo z krabice a rovnou plní šálek hotovou pěnou. Tato výbava se nazývá cappuccino tower, což je náhubek s přívodní hadičkou, který se nasadí na parní trysku. Umožňují to však až dražší modely plně automatických kávovarů, ty z levnějšího spektra mají klasickou parní trysku (baristy nazývána panarello), kterou musíte mléko sami napařit. Na to je sice potřeba trochu zkušeností, ale z praxe víme, že manuálně se připraví lepší mléčná pěna než automaticky. Kávovary na kapsle funkci automatické přípravy mléčné pěny v této podobě nemají.

Ideální proces mletí kávových zrn, přípravy mléčné pěny nebo ohřevu vody je samozřejmě co nejtišší. Co se spotřeby elektrické energie týká, kávovar je při provozu co nejúspornější a po určité době sám přechází do pohotovostního režimu (stand-by) s minimální spotřebou.

 

Na páky jsme malí ptáci

Ceny pákových kávovarů jsou pomyslným průměrem mezi automaty a kapslemi. Z pohledu použití jsou však nejsložitější a doporučujeme je spíše zkušenějším jedincům. Kvůli jiné koncepci přístroje nemají zásobník na mletou ani použitou kávu. Pokaždé tak musíte sítko manuálně naplnit – to znamená použít správné množství kávy (ideálně by měla být součástí příslušenství měrná lžička) a správně upěchovat. Dále musíte upevnit držák sítka do kávovaru, počkat na správnou teplotu vody, pustit vodu a po určité době ji zase vypnout. Obsah sítka pak musíte vysypat a sítko nejlépe ihned opláchnout vodou. Existují však i praktické sáčky s přesným obsahem kávy, takzvané E. S. E. pads (Easy Serving Espresso), které se umístí do sítka a po dokončení přípravy kávy se zase jednoduše vyhodí. Tím odpadá nutnost manipulace s mletou kávou. Na trhu jsou k dostání sáčky několika průměrů podle velikosti sítka, v laboratoři jsme používali sáčky Illy coffee pads Espresso Normal. Příprava mléčných variací espressa probíhá „klasickým“ způsobem, tedy napěněním mléka parní tryskou v samostatné nádobě a poté přípravou samotné kávy.

Jak už jsme na začátku zmiňovali, tyto kávovary dávají více prostoru pro vlastní kreativitu obzvlášť při přípravě kávy z pražených zrn. Velkou roli pak hraje kvalita samotných zrn, jejich čerstvost, způsob namletí, množství kávy a upěchování v sítku a také doba louhování. Jak milovníci a znalci kávy jistě vědí, tady se dají dělat zázraky.

 

Piccolo si neobjednávejte

Všimli jste si, že ani jednou se v textu neobjevil název piccolo? Jednoduše proto, že neexistuje. Espresso, což v překladu z italštiny znamená „dát pod tlak“, je pouze jedné velikosti. Název piccolo do Česka přivezli cizinci, kteří si v obavě, aby nedostali velký hrnek kávy, objednávali malou kávu. A italsky se malý řekne piccolo. Žádné velké nebo malé espresso tedy není.

Správná příprava espressa by podle italské receptury měla probíhat následovně: k přípravě se použije 25 mililitrů vody (± 2,5 ml) o teplotě 88 °C (± 2 °C) a 7 gramů (± 0,5 g) jemně namleté kávy. Doba louhování je 20 až 30 sekund.

Zdroj: Instituto Nazionale Espresso Italiano

Testované výrobky - kávovary (porovnat)

Přihlásit