Odstoupení od kupní smlouvy pro přetočený tachometr

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 9.1.2014   

Koupili jste vozidlo s ujištěním, že stav ujetých kilometrů na tachometru odpovídá realitě, a posléze zjistili, že to není pravda? Následující vzor ukazuje, jak je možné s prodejcem jednat.

Kdy je tento vzor vhodný?

Spotřebitel koupí ojeté vozidlo u prodávajícího (podnikatele) a následně zjistí, že stav na tachometru neodpovídá skutečnému počtu najetých kilometrů. Navíc často bývá ve smlouvách s autobazary uvedeno, že za rozdíl mezi realitou a stavem tachometru prodávající neodpovídá, ve snaze spotřebitele odradit od uplatnění práv z vadného plnění.

 

Jak tento vzor využít?

Odstoupení musí obsahovat vedle projevu odstoupení i vytčení závady, pro niž se odstupuje, v daném případě rozpor mezi realitou a ujištěním, že automobil má najeto méně kilometrů. Písemnou formu lze vzhledem k hodnotě předmětu koupě jen doporučit.

Kupující má možnost na prodávajícím požadovat slevu z kupní ceny v případě nepodstatného porušení smlouvy, jakož i pro nesplnění jakosti při převzetí do šesti měsíců, kdy rozdíl v počtu uvedených a skutečně najetých kilometrů je menší. Pokud však prodávající kupujícího nepravdivě ujistil o počtu najetých kilometrů a zjištěný rozdíl je v řádech desetitisíců kilometrů, má kupující právo od smlouvy odstoupit. Jedná se totiž o porušení smlouvy podstatným způsobem, protože prodávající věděl či musel vědět, že kupující, kdyby pravdivou informaci měl, daný automobil by vůbec nekoupil.Přihlásit