Odstoupení od kupní smlouvy z důvodu opakování vady či pro větší počet vad

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Vydáno: 9.1.2014   

Koupili jste dceři mobil, ale je víc pro zlost než pro radost, protože ani po dvou reklamacích vyřízených opravou stále nevyzvání? Odstupte od kupní smlouvy a kupte jiný mobil.

Kdy je tento vzor vhodný?

Vzor lze využít, pokud spotřebitel zakoupil věc a v zákonné 24 měsíční době se u ní objeví více vad, popř. se stejná vada navzdory opravám opakuje.

 

Jak tento vzor využít?

Odstoupení od smlouvy musí kupující uplatnit u prodávajícího, a to v kterékoliv provozovně s ohledem na sortiment, nebo v sídle prodávajícího. Není možné se s odstoupením obracet na servis.

Spotřebitel má právo od smlouvy odstoupit v případě, že se na zboží vyskytne větší počet vad najednou nebo se vada po opravě opakovaně vrací. Podmínkou je, že nelze věc pro opakování či větší počet vad řádně užívat. Vedle vrácení peněz může spotřebitel požadovat i dodání nové věci nebo výměnu jen její součásti, ale také nechat vadu či vady odstranit znovu opravou. V tomto případě použijte vzor „Reklamace výrobku“.

Zakoupení věci je kupující povinen prokázat, nejlépe předložením kupního dokladu. Jestliže kupní doklad nemáte, musíte vznik kupní smlouvy prokázat jiným, dostatečně věrohodným způsobem (např. potvrzením o závazcích prodávajícího z vadného plnění s uvedením data nákupu a ceny či výpisem z účtu při platbě kartou).Přihlásit