Jak vybrat mikro hi-fi systém

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 2.1.2014   

Mikro hi-fi systémy jsou obvykle méně výkonné než klasické stereo soustavy, oproti nim však váží jen několik kilogramů a včetně reproduktorů nezaberou příliš prostoru. Nabízejí bohaté možnosti propojení s dalšími zařízeními a některé mají i dobrý zvuk.

Do ložnice nebo jiné malé místnosti možná postačí základní mikro hi-fi s integrovanými reproduktory. Do obývacího pokoje je však lepší pořídit model se samostatnými reproduktory, které můžete vhodně rozmístit po místnosti. Při výběru proto berte v potaz i délku kabelů a případnou možnost nahradit je delšími.

 

CD, nebo DVD přehrávač

Mikro hi-fi systémy jsou běžně vybaveny CD přehrávačem a většina si bez problému poradí i s vypálenými disky obsahujícími MP3 soubory. V podpoře dalších audio formátů jsou však mezi jednotlivými modely rozdíly.

U některých systémů najdeme DVD přehrávač (který přečte i klasická CD). V takovém případě lze přístroj připojit k televizi a používat jako domácí kino. Ověřte si, s jakými formáty videa si přehrávač rozumí (H.264, DivX, MPEG2, MKV, AVCHD atd.) a zda přečte všechny typy vypalovacích a přepisovatelných DVD.

 

Výkon a hlasitost

Výkon hi-fi systémů je dobré brát s jistou rezervou. Kromě toho, že přímo nesouvisí s kvalitou zvuku, jednoznačně nevypovídá ani o maximální hlasitosti reprodukce. Ta totiž závisí také na účinnosti reproduktorů, tedy na tom, jak efektivně dokáže reprosoustava převádět elektrické signály ze zesilovače na mechanické vlnění, které je podstatou zvuku. Jednoduše řečeno, různé reproduktory dosahují stejné hlasitosti při rozdílném výstupním výkonu zesilovače. Výrobci navíc často uvádějí výkon při 10% celkovém harmonickém zkreslení, které i laik snadno pozná. Při zachování minimálního zkreslení je výkon systémů zpravidla o něco nižší.

Konektivita

Mnoho mikro hi-fi systémů má USB konektor pro přehrávání audia z USB flash disků, externích pevných disků, MP3 přehrávačů nebo mobilních zařízení. Jak jsme však zjistili v našem testu, ne každý systém si s externími pevnými disky rozumí a mnohé přečtou pouze ty naformátované na starší souborový systém FAT32.

Řada mikro hi-fi systémů je navíc vybavena bezdrátovými technologiemi jako bluetooth (pro bezdrátové spárování s mobilními telefony či tablety) nebo wi-fi (pro přehrávání ze zařízení připojených do domácí sítě).

Poměrně častou výbavou je také dok pro iPod či iPhone, případně i iPad. Díky doku lze skladby ze zařízení Apple vybírat dálkovým ovladačem mikro hi-fi systému a zároveň přístroj nabíjet. Je dobré myslet na to, že doky starší systémů bývají vybaveny 30pinovým konektorem, zatímco novější iPody a iPhony mají konektor Lightning.

Z tradičních konektorů je důležitý analogový vstup (3,5mm jack nebo cinch), přes který lze připojit prakticky jakékoliv zařízení, například MP3 přehrávač, televizor, počítač nebo mobilní telefon.

Z výstupů je většinou přítomen sluchátkový (3,5mm jack), leckdy také výstup pro samostatný subwoofer. Digitální audio výstupy jsou méně časté. Některé modely mají video výstup pro přenos obrazu z iPodu do televizoru; většinou jde o výstup kompozitní, který přenáší obraz v omezené kvalitě. V případě modelů s DVD přehrávačem je možné narazit i na HDMI konektor.

 

Reproduktory

Reproduktory jsou často nejslabším článkem mikro hi-fi systémů, ačkoliv v našem testu se ukázalo, že i malé věže mohou hrát kvalitně. Obecně platí, že větší reproduktory mívají lepší zvuk a zvláště od malých integrovaných reproduktorů obvykle nelze čekat příliš vysokou kvalitu.

Jednopásmové reprosoustavy obsahují jeden reproduktor, který se stará o reprodukci celého zvukového spektra. Pokud vám jde o kvalitu zvuku, je lepší se jednopásmovým reproduktorům vyhnout a sáhnout raději po systému s reproduktory dvoupásmovými. V těch se o reprodukci výšek a středobasů starají různé reproduktory. Trojpásmové reproduktory jsou v této kategorii poměrně vzácné, navíc nutně neznamenají lepší kvalitu zvuku – přeci jen jsou malé rozměry reproduktorů mikro hi-fi systémů v tomto ohledu poněkud limitující.

 

Radiopřijímač

Standardem je FM tuner pro příjem rozhlasu, poměrně častý je také AM tuner. Některé systémy umožňují příjem digitálního rozhlasu (DAB). Ten je však na našem území spíše hudbou budoucnosti, byť některé stanice v tomto formátu již vysílají. Vypnutí analogového vysílání každopádně není ve střednědobém horizontu na pořadu dne. Zajímavější tak je spíše možnost příjmu internetových rádií z celého světa u vybraných modelů s wi-fi či kabelovým připojením k internetu.

Databáze testovaných výrobků

Mikro hi-fi systémy (17 výrobků)
poslední aktualizace: 3.1.2014
Mikro hi-fi systémy starší (13 výrobků)
poslední aktualizace: 1.8.2010


Přihlásit