Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Přečtěte si nový dTest

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2018 Přečtěte si nový dTest

Vydáno: 3.1.2014   

Elektrický zubní kartáček je dobrý pomocník pro správnou péči o chrup. Ne pro každého je však vhodný a ne každý ho v ústech „skousne“. Někdo má například velice citlivé dásně, jinému zase nemusí vyhovovat vibrace kartáčku. Poradíme vám, jak vybrat ten nejlepší právě pro vás.

Na trhu jsou buď oscilační elektrické kartáčky, nebo vibrační (takzvané sonické). Oscilační kartáček má většinou kulatou hlavici, kterou otáčí o 90 stupňů tam a zpět. Sonický kartáček má zpravidla podlouhlou hlavici a zuby nečistí zvukem, jak by se podle názvu mohlo na první pohled zdát, ale rychlou vibrací štětin. Můžete se setkat ještě s ultrasonickými kartáčky, které se od sonických liší pouze rychlejší vibrací, ale tento typ není příliš rozšířen.

odstraňování zubního plaku jsou podle našich výsledků účinnější oscilační elektrické kartáčky, případně oscilační kartáčky doplněné o technologii pulzování štětin. Na druhou stranu zubaři upozorňují, že oscilační kartáčky nejsou právě šetrné k dásním, obzvlášť v rukou nezkušeného uživatele, a proto ti, kteří mají problémy s přecitlivělostí dásní nebo mají například odhalené zubní krčky, by se měli tomuto typu kartáčku vyhnout.

Pro ně je vhodnější sonický kartáček, jehož hlavice na rozdíl od oscilačního kartáčku nijak nerotuje nebo se jinak nepohybuje, ale potřebný mechanický pohyb je tu nahrazen rychlou vibrací štětinek. Ty se postarají o odstranění zbytků jídla bez nutnosti vyvíjet sebevětší tlak. Naopak při silném tlaku se účinnost sonických kartáčků výrazně snižuje. Ideální je pořídit si kartáček vybavený kontrolou tlaku, který vás akusticky upozorní, že moc tlačíte.

Jako vůbec nejúčinnější v odstraňování zubního plaku se ukázala kombinace mechanického pohybu štětin do stran a zároveň jejich pulzování v kolmém směru k zubům. Touto technologií byl v testu vybaven pouze elektrický kartáček Braun Oral-B TriZone 1000 a na rozdíl od klasických oscilačních kartáčků měl podlouhlou hlavici. Náhradní hlavice pro model TriZone jsou však kompatibilní i s ostatními modely kartáčků Oral-B, konkrétně s Oral-B ProfessionalCare, Vitality a AdvancePower.

Při koupi elektrického zubního kartáčku počítejte s budoucími výdaji v podobě pravidelného nákupu nových hlavic. Při správném používání vydrží jedna hlavice zhruba tři měsíce, do roka tedy budete potřebovat nejméně čtyři. Jejich cena se liší. Ze srovnání dvou nejsilnějších značek na trhu vychází lépe Oral-B, náhradní hlavice jsou v průměru levnější než pro kartáčky Philips. Ovšem úplně nejlevnější jsou náhradní hlavice Panasonic.


Přihlásit