Jak vybrat oplatky

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 3.1.2014

Oplatky se vyrábějí z mouky a do ní je povoleno použít emulgátory (takzvaná éčka) i látky určené k aromatizaci. Oplatky vznikají upečením tenké vrstvy těsta, na povrchu mají vytlačený vzorek podle použité formy. Hladké oplatky se používají například k výrobě hořických trubiček. Oplatky i trubičky mohou mít různou náplň, složení musí být uvedeno na obalu.

Základní složkou náplně je tuk, který u některých testovaných výrobků tvořil až 40 procent z jejich celkové hmotnosti. Někteří výrobci obsah tuku v oplatkách či trubičkách uvádějí, povinné to ale bude až od 14. prosince 2016.

Kakaové či s příchutí kakaa? Jako kakaové smějí být označeny oplatky (trubičky), v jejichž náplni je nejméně 2,5 procenta hmotnostních kakaa. Označení „s příchutí“ znamená, že byly použity pouze látky určené k aromatizaci, tedy kakaové náhražky.

Oříškové či s příchutí? Jako oříškové, případně arašídové apod. smějí být označeny oplatky (trubičky), v jejichž náplni bylo použito nejméně 25 gramů příslušných jader suchých skořápkových plodů na kilogram hmoty. Označení „s příchutí“ znamená použití látek určených k aromatizaci.

Čokoládová nebo tmavá? Povrch oplatek či trubiček může být máčen v různých polevách. Označení čokoládová lze použít pouze v případě, činí-li obsah čokolády alespoň pět procent hmotnostních. O obsahu čokolády v tmavé polevě se neříká nic.

Požadavky na jakost stanoví, že oplatky musejí mít křehkou střídku a dobře vytlačený otisk formy. Chuť a vůně musí být příjemná po použitých surovinách.

„Hořické trubičky“ je chráněné zeměpisné označení Evropské unie, které tyto české tradiční výrobky získaly v roce 2007. Zařadily se tak mezi unijní zemědělské a potravinářské speciality, což na obalu stvrzuje logo EU s 12 hvězdičkami a motivem vyorané brázdy. Hořické trubičky se smějí vyrábět pouze v městě Hořice a k němu katastrálně přilehlých obcích. Na těsto je použita speciální pšeničná mouka a místní měkká voda z hloubky sto metrů. Trubičky vznikají stáčením upečených hladkých oplatek. Mohou být buď plněné, nebo duté s vnitřním sypáním.

Databáze testovaných výrobků

Plněné oplatky (17 výrobků)
poslední aktualizace: 3.1.2014
Hořické trubičky (10 výrobků)
poslední aktualizace: 3.1.2014


Přihlásit