Jak vybrat stolní mixér

Přečtěte si nový dTest

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2018 Přečtěte si nový dTest

Vydáno: 3.1.2014   

Stolní mixér je další z mnoha užitečných kuchyňských pomocníků. Vhod přijde hlavně těm, kteří jsou milovníci všelijakých koktejlů nebo míchaných nápojů, zvládne však připravit i těsto na palačinky a další produkty. V obchodech najdete mixéry, jejichž cena se může lišit v řádu tisíců korun, ale kvalita, respektive jejich výkon tomu vůbec neodpovídá.

Výsledky z nezávislé laboratoře ukázaly, že nejlépe dopadly v testu ty nejjednodušší přístroje vybavené jen třemi základními funkcemi: mixováním koktejlů (ovocných, mléčných, míchaných atd.), přípravou litého těsta (například na palačinky) a drcením ledu. Přípravu majonézy, dětského pyré, šlehačky nebo sekání ořechů či cibulky sice některé mixéry dokážou, ale kýženého výsledku dosáhnete jen výjimečně. Tyto činnosti raději přenechte kuchyňskému robotu.

Stolní mixér patří obecně mezi hlučné přístroje. V laboratoři jsme sice zkoušeli i poměrně tichý model, ale výkonem bohužel nepřesvědčil. Hlučnosti přístroje nevěnujte velkou váhu při výběru mixéru. Soustřeďte se spíš na to, jak se umísťuje nádoba na přístroj, respektive na motor. Pro větší stabilitu přístroje je lepší, aby se nádoba po umístění na motor nějak zajistila. Modely s nezajištěnou nádobou mají horší stabilitu, může to vést i k větším vibracím celého přístroje.

Víčko nádoby je buď vybaveno silikonovými nebo gumovými pásky po obvodu, nebo se po umístění na nádobu nějakým způsobem zajistí. Vyzkoušejte si v praxi, jak jde víčko z nádoby sejmout – některé modely vyžadovaly velkou sílu, než se nám ho podařilo sundat. Z pohledu bezpečnosti při práci jsme však žádné rozdíly nezaznamenali, doporučit můžeme oba typy víčka.

Nevýhodou většiny modelů zařazených do testu byla absence automatického zastavení mixéru po uplynutí zvoleného programu. Jen pár výjimek touto užitečnou funkcí disponovalo. Přestože mixování v praxi většinou netrvá dlouho, některé modely mají krátkou provozní dobu, po které vyžadují určitý čas na odpočinek. Bez automatického vypnutí se vám může stát, že nějakým nedopatřením zapomenete mixér vypnout, což by mohlo znamenat až jeho poškození. Doporučujeme proto pořizovat mixéry s automatickým zastavením motoru a s alespoň dvouminutovou dobou provozu.

Z pohledu životnosti je lepší pořídit mixér se skleněnou nádobou. Je sice trochu těžší než plastová, ale na druhou stranu je odolnější proti škrábancům, což je poměrně důležité vzhledem k transparentnosti nádoby (průhlednosti nádoby). Čím více bude poškrábaná, tím hůře bude vidět dovnitř. A praktické je také mít možnost umýt nádobu a další oddělitelné části mixéru v myčce.


Přihlásit