Poradna dTestu - příběhy k smíchu i k pláči

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2022 Obsah červencového dTestu

Vydáno: 30.12.2013   

Spotřebitelská poradna časopisu dTest vyřešila za rok 2013 více než 25 tisíc případů. Právní poradci obvykle pomáhají spotřebitelům se závažnými případy porušování jejich práv. Některé situace se však zpětně jeví jako kuriózní či dokonce úsměvné.

Spotřebitelský problém? Volejte naši spotřebitelskou poradnu na telefonním čísle 299 149 009 nebo využijte kontaktní formulář na www.dtest.cz/e-poradna. Naši právní poradci jsou připraveni vám s tímto problémem pomoci.

Někdy je široký sortiment prodejce na škodu, třeba když si spotřebitel po důkladném výběru na e-shopu objedná dětskou autosedačku a místo ní přijde digestoř. Rozčarování z nečekané zásilky ještě podtrhne přístup prodejce, který odmítne zaslat autosedačku, dokud spotřebitel nevrátí na své náklady to, co prodejce sám chybně dodal.

Často bývá složité posoudit, jaké vady zákonná záruka kryje a jaké nikoliv. Prodejci v tom však mají jasno hned. Zákonná záruka neplatí na vady způsobené poškozením nebo nesprávným použitím věci ze strany spotřebitele. Co když ale do hry vstoupí jiný živý tvor? Jeden z nejkurióznějších případů uplynulého roku řešil na poradenské lince kupující, jenž si pořídil televizor s úhlopříčkou jeden a půl metru. Z krásného obrazu se ovšem netěšil dlouho, na obrazovce totiž záhy spatřil stín brouka i s nožičkami. Brouk se z nepochopitelných důvodů zatoulal do útrob zařízení a dostal se mezi vrstvy obrazovky, kde zůstal uvězněn asi napořád. Prodejce byl sice zaskočen neobvyklou reklamací, vyjádření ovšem vydal bez zaváhání: „Za brouka neodpovídáme, reklamace se zamítá.“

Živí tvorové mohou napáchat i mnohem větší škody. Naši poradnu požádal o radu spotřebitel, který byl účastníkem autonehody a barvitě vylíčil, co nabourání automobilu předcházelo. Nic zlého netuše jel po silnici, když mu najednou skočila do cesty před vůz srna. Hajný, který srnu pronásledoval v protijedoucím autě, na ni totiž zatroubil, a vyděšené zvíře v panice skočilo pod projíždějící vůz. Nešťastný konec si jistě dokážete sami živě představit. Kdo však uhradí škodu na voze překvapeného řidiče?

Přihlásit