dTest: Poradna dTestu - příběhy k smíchu i k pláči

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2023 Obsah únorového dTestu

Vydáno: 30.12.2013   

Spotřebitelská poradna časopisu dTest vyřešila za rok 2013 více než 25 tisíc případů. Právní poradci obvykle pomáhají spotřebitelům se závažnými případy porušování jejich práv. Některé situace se však zpětně jeví jako kuriózní či dokonce úsměvné.

Někdy je široký sortiment prodejce na škodu, třeba když si spotřebitel po důkladném výběru na e-shopu objedná dětskou autosedačku a místo ní přijde digestoř. Rozčarování z nečekané zásilky ještě podtrhne přístup prodejce, který odmítne zaslat autosedačku, dokud spotřebitel nevrátí na své náklady to, co prodejce sám chybně dodal.

Často bývá složité posoudit, jaké vady zákonná záruka kryje a jaké nikoliv. Prodejci v tom však mají jasno hned. Zákonná záruka neplatí na vady způsobené poškozením nebo nesprávným použitím věci ze strany spotřebitele. Co když ale do hry vstoupí jiný živý tvor? Jeden z nejkurióznějších případů uplynulého roku řešil na poradenské lince kupující, jenž si pořídil televizor s úhlopříčkou jeden a půl metru. Z krásného obrazu se ovšem netěšil dlouho, na obrazovce totiž záhy spatřil stín brouka i s nožičkami. Brouk se z nepochopitelných důvodů zatoulal do útrob zařízení a dostal se mezi vrstvy obrazovky, kde zůstal uvězněn asi napořád. Prodejce byl sice zaskočen neobvyklou reklamací, vyjádření ovšem vydal bez zaváhání: „Za brouka neodpovídáme, reklamace se zamítá.“

Živí tvorové mohou napáchat i mnohem větší škody. Vedoucí právní poradny dTestu Lukáš Zelený popisuje: „Naši poradnu požádal o radu spotřebitel, který byl účastníkem autonehody a barvitě vylíčil, co nabourání automobilu předcházelo. Nic zlého netuše jel po silnici, když mu najednou skočila do cesty před vůz srna. Hajný, který srnu pronásledoval v protijedoucím autě, na ni totiž zatroubil, a vyděšené zvíře v panice skočilo pod projíždějící vůz.“ Nešťastný konec si jistě dokážete sami živě představit. Kdo však uhradí škodu na voze překvapeného řidiče?

Poradna časopisu dTest je spotřebitelům k dispozici na telefonické lince 299 149 009 či v elektronické podobě na www.dtest.cz/e-poradna. Její vedoucí Lukáš Zelený říká: „Spotřebitelé oceňují rady, které od nás obdrží, mnozí se na nás proto obracejí opakovaně. Poradci dTestu jsou připraveni pomáhat spotřebitelům i v následujícím roce s jejich problémy, humornými i vážnými.“

Kontakty pro média:

Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617
Miloš Borovička, borovicka@dtest.cz, tel.: +420 602 519 828

 

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od svého spuštění v roce 2010 této možnosti využily již tisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

dTest, o.p.s. je největší českou organizací na ochranu spotřebitele, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit