Fejeton: Kartáček od profesionála

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2014

Mám jednoho kamaráda. Když jsme byli malí, říkali jsme mu Elektronek. Částečně proto, že tak vypadal – nosil malé kulaté brejličky a na hlavě měl slámově žluté vlasy tak zježené, jako by se mu v nich navždycky uhnízdila statická elektřina. Částečně pak proto, že ho fascinoval elektrický proud a věčně s ním podnikal nějaké pokusy, takže občas mezi nás přišel ohořelý a všelijak pokroucený. Někteří rodiče zakazovali svým dětem dotýkat se Elektronka, i kdyby byl na zem spadlý. 

Když vyrostl, častěji jsme mu říkali Edisone, třebaže vypadal pořád stejně, až na to, že na svých brejličkách měl stěrače do deště a žárovky do tmy. To už žil sám v domku, kde měl všechno na elektřinu – od zavírání vrat a zavlažovacího systému na kedlubny, přes vyhří-vací polohovací kanape a zateplené pantofle, až po hygienické zařízení na záchodě, které dělalo věci, o nichž se raději nebudu podrobně vyjadřovat. Všechno si samozřejmě vyrobil sám a ve vynikající kvalitě, takže posílené transformátory v obci nikdy nevyhořely častěji než třikrát do roka.

Lidé se mu dost vyhýbali, ale za to ho dvakrát za sebou navštívil kulový blesk, což je unikát i v rámci zemí Visegrádské čtyřky. Nikdy nezpůsobil žádnou škodu, kromě lehce osmahlých tkaniček u Elektronkových kecek, a v obou případech zase poslušně vyletěl pootevřeným oknem, aby se vybil na elektrickém ohradníku u farmy pana Joudy. Byl si jen tak očíhnout konkurenci.

Edison pochopitelně měl i elektrický kartáček na zuby, aby se mohl pyšnit krásným úsměvem a opravdu bílými zuby (jak se praví v reklamních sloganech na ty dnešní.) Na jeho kňafáky to kupodivu nefungovalo, i když kartáček disponoval šesti režimy čištění – Clean na zuby, dásně a jazyk, Soft na citlivé partie (v Edisonově případě šlo o krční mandle), Polishing pro odstraňování skvrn (od startek), Massage pro pevné a zdravé dásně, Deep Clean pro třími-nutové hloubkové čištění a nakonec Clean Shoes. Tento režim s časovačem 2x 45 sekund a tlakovým senzorem dokázal vykouzlit lesk a zářivý úsměv i na těch nejzahnojenějších botách. 

Kartáček měl, pravda, trochu nestandardní rozměry a podobu, asi jako štětka na lahve (i s lahví), ale stejně jsem vyvaloval oči, když mi ho předváděl. Jeho to nadchlo a vyrobil mi taky jeden k 60. narozeninám. Přidal dokonce ručně psaný návod k použití, v němž kromě výše uvedených režimů bylo ještě několik důležitých upozornění: 

Nečistěte tímto kartáčkem zuby domácím zvířatům! (Náš Azor mě při pokusu značně pokousal.)

Nečistěte si tímto kartáčkem zuby za bouře na kopci pod vysokým stromem! 

K napájení nepoužívejte motorový proud 380 V!

PS: Kdyby ti nefungoval, kup si jiný někde v krámě. Jsou jich tam tuny.

Večer jsem kartáček dojatě obracel v rukách a přemýšlel, jestli to mám risknout. Ale pak jsem nakonec (jako vždycky) zuby vyndal, hodil je do skleničky s vodou a šel spát.

Zdeněk Rosenbaum

Databáze testovaných výrobků

Elektrické zubní kartáčky 2014 (6 výrobků)
poslední aktualizace: 3.1.2014


Přihlásit