Finance: Elektřina v roce 2014 bude levnější

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2020 Obsah únorového dTestu

Publikováno v časopise 1/2014

Zlevňování elektřiny není žádnou novinkou. Na burze cena klesala téměř celý loňský rok. Jenomže na vyúčtování domácností se to moc neprojevilo, spíše naopak – koncoví odběratelé platili víc, než v roce 2012. Tentokrát však zní od dodavatelů elektřiny, že ceny sníží o desetinu.

Po soustavném zdražování elektřiny v posledních letech se tuzemské domácnosti konečně dočkaly opačného posunu. Vše odstartoval majoritní dodavatel ČEZ, který podstatné zlevnění oznámil už v létě. Tento krok nejenom sledovaly, ale také následovaly další společnosti. Velmi pravděpodobně tak budete mít účty za elektřinu v roce 2014 nižší. Výše úspory se bude odvíjet i od toho, jakou máte smlouvu s dodavatelem.

Co je však podstatné pro spotřebitele: v roce 2014 klesne i regulovaná složka ceny elektrické energie. A právě to, spolu s nižšími cenami energie na burze, které ovlivnily neregulovanou složku, znamená přibližně desetiprocentní zlevnění. Stále také platí, že rozdíly mezi nabídkami různých dodavatelů se mohou výrazně lišit. Správným výběrem je tak možné ušetřit ještě více.

Nabízíme vám srovnání cen energií ve třech modelových případech (pro váš konkrétní případ můžete využít naši kalkulačku) i další informace: například jak si obstarat nového dodavatele elektřiny nebo čím se ceny elektřiny můžou lišit… Více se dočtete v celém článku.Přihlásit