Únava známá neznámá (7. část)

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 8.7.2005   

Léčba poruch centrální nervové soustavy

Významnou látkou je cholin, prekurzor acetylcholinu, významného mozkového neuro-transmiteru. K dosažení přeměny na acetylcholin je nutné spolu s cholinem podávat i vitamin B5, kyselinu pantotenovou. Cholin zlepšuje paměť zvýšením acetylcholinu v mozku. Je k dispozici v různých formách, nejčastěji jako fosfatidyl cholin – lecitin. Fosfatidyl cholin představuje nezbytný zdroj pro stavbu buněčných membrán. Cholin i lecitin prokazují účinnost u zdravých dobrovolníků v různých testech inteligence a paměti. Je zřejmé, že u nemocných s chronickým únavovým syndromem může přinést významný užitek. U dospělých se doporučuje obvykle 1200 mg lecitinu denně.

Léčba spánkové poruchy

Dobrý spánek je nezbytnou podmínkou účinného boje s únavou. Spánek navíc představuje, jak jsme již zmínili, významnou anabolickou fázi života a platí, že celkový stav imunity je pozitivně ovlivněn délkou spánku. Je k dispozici řada doporučení specialistů, kteří se věnují spánkovým poruchám. Na tomto místě zmiňme jen ty nejhlavnější zásady:

  • Kvalitní spánek v noci.
  • Žádný spánek přes den.
  • V odpoledních a večerních hodinách vyloučit stimulancia (kofein nebo některé léky).
  • Klidná ložnice s nižší teplotou a pohodlné lůžko.
  • Před spaním se může osvědčit malá procházka, vlažná sprcha, lehká večeře, šálek bylinkového čaje nebo sklenka piva nebo vína, uvolnění a příjemná hudba
  • Každopádně „čistá hlava“ – žádné nevyřešené úkoly, žádné manželské neshody, žádné plány na příští den, žádný stres, žádné obavy z nemožnosti usnout.

Pokud ani taková spánková hygiena nestačí, můžeme přidat metody relaxace nebo autosugesce. Zkusme třeba toto:

Položíme se na lůžko, uvolníme se a buď počítáme pověstné ovečky, nebo si před očima pustíme krásný film představ míst a situací, které nám kdy byly příjemné. Vrátíme se tak k letnímu moři, na prosluněnou louku nebo do krajiny dětství. Jedinou starost, kterou budeme v tu chvíli mít, je udržet „film“ v běhu.

A pokud ani toto nestačí, nebo pokud je spánek v průběhu noci nekvalitní a ráno únava trvá dále, pokusíme se kvalitu spánku podpořit ještě jinak. Namísto klasických hypnotik, na která vzniká návyk a navíc mohou přímo poškozovat centrální nervovou soustavu, volíme buď volně prodejné chronobiotikum melatonin, který je přirozeně produkován v průběhu noci v mozkové epifýze a navozuje celkový útlum a ospalost, nebo využijeme tlumivého působení protialergických antihistaminik I. generace.

Léčba psychických změn

Jak jsme již uvedli, jisté psychické změny provázejí většinu chronických únavových stavů. Ať leží jejich příčina v primárním postižení centrální nervové soustavy, nebo ať jde o druhotnou psychickou reakci na nepříznivou změnu zdravotního stavu, jisté je, že je třeba tyto psychické změny léčit. Klinická zkušenost i lékařský výzkum prokázaly u nemocných s chronickým únavovým syndromem velmi příznivý efekt malých dávek tricyklických antidepresiv. V dnešní době se spíše využívá nejmodernějších léků z vyšších skupin antidepresiv, které mají méně nežádoucích vedlejších účinků.

  • Třezalka

Velmi dobrý efekt na mírnější poruchy nálady, zejména lehké depresivní poruchy, byl pozorován při léčbě extraktem z domácí léčivé rostliny třezalky tečkované (Hypericum perforatum). Výtažky z třezalky (jsou k dispozici i v tabletové formě) obsahují nejméně 10 účinných látek, které se mohou podílet na jejích farmakologických vlastnostech. Patří k nim flavonoidy (quercetin), xantony a naftodiantrony (hypericiny). Hlavní indikační oblastí dnes v celé Evropě předepisované třezalky jsou poruchy nálady. Flavonoidy obsažené v třezalce navíc působí jako významná antioxidancia (váží volné kyslíkové radikály). Při užívání třezalky je třeba dát pozor na riziko fotosenzibilizace, která může vzniknout nejenom při kontaktu s třezalkou v přírodě, ale i po pití třezalkového čaje. V třezalce obsažené účinné látky ve spojení se slunečním UV zářením vyvolávají na kůži hnědé skvrny.

Poruchy paměti

Poruchy paměti mohou být vhodně upraveny pomocí již zmíněného lecitinu nebo léků připravených z listů stromu jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba). Patří k nim zvláště přípravky založené na extraktu Gb761, tedy léky ze „zelené lékárny“ a přesto hrazené zdravotními pojišťovnami. Výzkumy ukázaly, že extrakt Gb761 zlepšuje reologické vlastnosti krve, rozšiřuje kapiláry a příznivě ovlivňuje zásobení orgánů a tkání krví, což se zvláště dobře projevuje v mozku. V mozku navíc umožňuje extrakt lépe využívat glukózu a tak i zlepšovat výživu a metabolismus jeho buněk. Významné je i působení antioxidační. Extrakty z listů jinanu odstraňují únavu a bolesti hlavy, zlepšují paměť, myšlení a koncentraci. Výhodná je kombinace se standardizovaným extraktem ze ženšenu, kdy dochází k vzájemnému posílení pozitivních účinků. Kombinované přípravky s obsahem jak ženšenu, tak jinanu lze dostat v zahraničí; my se musíme zatím spokojit s užíváním léků ze dvou krabiček.

Podpůrná léčba

Ke slovu se dostávají vitaminy a minerály. Neexistuje sice žádný speciální „protiúnavový“ vitamin, ale přesto výzkumy i každodenní praxe ukazují, že zvýšený příjem vitaminů a minerálů je v léčbě únavových stavů nezbytností.

  • Vitaminy

Zvláště vhodné jsou antioxidačně a protistresově působící vitaminy C a E a vitaminy skupiny B. Vitamin C podáváme v několika denních dávkách, neboť se snadno vylučuje močí. Vitamin E  s výhodou kombinujeme s ubichinonem a selenem, kdy se antioxidační vlastnosti vzájemně potencují. Ve skupině B vitaminů zaujímá nejvýznamnější místo vitamin B6, pyridoxin, který zlepšuje toleranci stresu a zvyšuje počet bílých krvinek. Léčbu chronické únavy a chronického únavového syndromu je vhodné doplnit i o kyselinu listovou a občasnou kúru injekcí vitaminu B12.

  • Minerály

Spolu s příznivým efektem vitaminů se v léčbě mohou uplatnit i různé minerály. Role řady prvků, a to nejenom stopových, je umocněna jejich prokázaným deficitem v široké populaci. Nedostatek selenu, zinku a především hořčíku a jódu je způsoben jejich nedostatkem v půdě, což následně vede k jejich nedostatku v základních zemědělských plodinách, a nakonec i v naší potravě. Uvedený deficit má zcela zákonitě negativní dopad na průběh metabolismu každé buňky i celého organismu.

Železo

Již jsme si vysvětlili, že nedostatek železa, jež je zvláště častý u žen fertilního věku, ale i u špičkových sportovců (velké ztráty železa potem), se může podílet na chronické únavě. Proto v případě zjištěného nedostatku železa nebo již vyvinuté anémie z nedostatku železa je podání preparátů železa nejjednodušší cestou k nápravě stavu.

Magnézium

Často se hovoří i o příznivém účinku hořčíku, magnézia. Je dobře známo, že hořčík je součástí významných enzymů, nezbytných pro nitrobuněčné uvolňování energie; jeho nedostatek působí nejen únavu, ale i svalové bolesti, křeče a slabost. Preparáty s obsahem hořčíku jsou součástí „multivitaminů“, ale existují také samotně. Vhodné je magnézium kombinovat s vitaminem B6.

Zinek

Významnou roli v živých organismech má i zinek. Tento prvek je nezbytný pro funkci celé řady enzymů a thymových hormonů. Dnes je zřejmé, že mnohé poruchy, včetně některých imunitních, mohou být upraveny jeho dodáním.

  • Multivitaminy

V dnešní době zažíváme neobvyklý nárůst nabídky různých kombinovaných přípravků, zahrnujících v sobě osvědčené kombinace užitečných vitaminů i potřebných minerálů. Některé multivitaminy jsou obohaceny dalšími prospěšnými látkami, jako je guarana, lecitin, cholin, rutin, linoleová a linolenová kyselina nebo ženšen. Při výběru přípravku je vhodné dát přednost ověřeným značkám a těm, které byly vyzkoušeny i v klinických studiích.

Dieta

Při řešení únavy je mnohdy nezbytná i změna stravovacích návyků. Zkusme si jen připomenout, jak „bystří a vitální“ jsme po nedělním obědě u maminky po pěkné porci knedlíků, zelí a vypečené husičky, zalité pěnivým mokem. Útlum, který následuje, je srovnatelný s únavou po absolvovaném pochodu Praha – Prčice. Proto nepřekvapí, že nemocní jsou sami svým stavem většinou vedeni k větším či menším změnám jídelníčku. Domníváme se, že vhodná je vyvážená, pestrá a racionální dieta, postavená na osvědčených zásadách tzv. středomořské diety. Doporučujeme nemocným, aby jedli často a po malých množstvích pokud možno co nejpestřejší stravu. Ta by měla obsahovat hodně čerstvého ovoce a zeleniny, těstoviny, rýži, brambory, celozrnné výrobky a z masa spíše mořské ryby a drůbež. Racionální dieta by měla zahrnovat vyvážený poměr základních živin, s dostatkem hodnotných bílkovin, s menším obsahem cukrů a kvalitními tuky s obsahem nenasycených mastných kyselin, nejlépe v podobě slunečnicového a olivového oleje. Pro prokázané antioxidační vlastnosti se doporučují i malé dávky kvalitního vína.

Pitný režim

Neobyčejně důležitý je především dostatečný přívod tekutin; mnohý případ únavy, slabosti a bolestí hlavy může být odstraněn zkvalitněním pitného režimu. V praxi to znamená, že celkový denní příjem tekutin by měl dosáhnout 2–3 litrů, samozřejmě vypitých v průběhu celého dne (řešením vskutku není 6 piv na noc), nejlépe v podobě pramenité vody, ovocných a zeleninových šťáv a minerálek.

Psychoterapie

Nejrůznější formy psychoterapie a tréninkových metod patří neoddělitelně k léčbě všech chronických únavových stavů, včetně chronického únavového syndromu. V posledních několika letech se doporučuje využití kognitivně behaviorální terapie – léčebného postupu ukazujícího cestu, jak se vypořádat nejenom s některými psychickými či psychosomatickými poruchami, ale i organickými chorobami a stavy (atypická bolest na hrudi, bolesti zad, revmatoidní artritida). Podle mnohých názorů však kognitivně behaviorální terapie představuje jenom to, co by měli lékaři nabídnout každému nemocnému při každé návštěvě: empatický přístup plný porozumění a naděje.

Autogenní trénink

Jinou psychoterapeutickou možnost přináší autogenní trénink podle Schulze. Spojuje postupy autosugesce s harmonizujícím cvičením. Jeho cílem je odstranění svalového napětí, navození sebeuklidnění, zmírnění bolestí a také zlepšení sebevědomí. Podobné cíle plní i jiné psychoterapeutické postupy, např. psychoanalýza, skupinová a individuální psychoterapie, meditace, hypnóza a relaxace.

Biofeedback

K novým a moderním postupům, podporujícím duševní výkonnost a současně odstraňujícím únavu a další obtíže, patří techniky,

které využívají biologické zpětné vazby (biofeedback). Jsou to metody, nacvičující vědomou kontrolu fyziologických funkcí. U mnoha nemocných se sníženou mentální výkonností, po úrazech hlavy, s chronickou únavou a s chronickým únavovým syndromem byly zaznamenány někdy až překvapivě dobré výsledky.

Cvičení

Nezbytnou součástí komplexní léčby nemocných s chronickou únavou je i fyzikální rehabilitace, cvičení a postupné zlepšování fyzické kondice. Při nedostatečné aktivitě totiž hrozí značné riziko rozvoje svalové ochablosti a slabosti. Zpočátku doporučujeme začít s lehkým nezatěžujícím cvičením s jen velmi pozvolným zvyšováním zátěže. Cvičení lze začít třeba jen několika minutami protahovacích cviků; nárůst zátěže by neměl být měsíčně vyšší než 20 procent. Nezapomeňme, že příliš velký nárůst zátěže je pravidelně následován výrazným zhoršením stavu, které trvá často týdny. K vhodným sportům pro nemocné patří plavání, jóga, jízda na koni, procházky v přírodě a v zimě lyžování.

Nepochybný význam přináší pro některé nemocné změna klimatu. Pozorují často zlepšení svého stavu, odjedou-li k moři nebo do hor. Podobně prospěšně působí i lázeňská léčba, nepochybně působením metod balneoterapie a zavedením režimových opatření, ale i změnou klimatu a lepším životním prostředím. Naopak zhoršení jsou pozorována při zvýšené koncentraci smogových škodlivin v ovzduší v zimních měsících. V těchto případech proto naléhavě doporučujeme změnu prostředí.

Autor: MUDr. Martin Nouza, Centrum klinické imunologie, Praha

Diskuze

Přihlásit