Test GPS navigací 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2014

Trh se samostatnými navigacemi se zmenšuje a čím dál více řidičů na cestách doprovázejí chytré telefony. Klasické navigace však stále mají své příznivce a výrobci pro ně i v uplynulém roce připravili řadu nových modelů. Do užšího výběru jsme zařadili 15 přístrojů za tři až devět tisíc korun a vyslali je na sérii zkušebních jízd. Svůj úkol splnily všechny dobře, přesto jsou mezi nimi značné rozdíly. Dražší modely nabízejí více možností, jako nejlepší navigace se však ukázala jedna z levnějších.

Stejně jako chytré telefony i GPS navigace mají čím dál větší průměrnou velikost displejů, navíc stále častěji kapacitní a tím pádem i citlivější. Celkově však k nějakým dramatickým pokrokům na trhu s navigacemi v uplynulém roce nedošlo. Tento fakt ilustruje i vítěz testu, kterým se stal starší model v nové edici. Trhu každopádně dominují GPS navigace Garmin a TomTom, své místo na něm má ale i Becker. Modely právě těchto tří výrobců jsme zahrnuli do našeho testu.

Jak se ukázalo, nižší cena nemusí znamenat nižší celkovou kvalitu. Vítězem testu se stala GPS navigace o polovinu levnější než další dva modely v pořadí. Při hodnocení nás zajímala především samotná navigace (například rychlost spuštění a nalezení satelitů, výpočet a přepočet trasy, hlasové pokyny nebo vizuální navigace) a obsluha (třeba možnosti volby trasy, výběr cíle, menu apod.). Přihlíželo se i ke konstrukci přístroje a jeho vybavenosti.


Databáze testovaných výrobků

GPS navigace (108 výrobků)
poslední aktualizace: 31.5.2021


Přihlásit