Test hořických trubiček a plněných oplatek 2014

Publikováno v časopise 1/2014

Kakaová, oříšková, čokoládová nebo mléčná. Náplň oplatek bývá různá, vždy v ní však převažují tuky. Jaké mají složení z hlediska vlivu na naše zdraví? Laboratoř zjistila, že deset z 27 testovaných oplatek a trubiček obsahuje tuk s tak vysokým podílem škodlivých transmastných kyselin, že by se v zemích s přísnější legislativou nesměly prodávat. V tuku většiny výrobků navíc převládaly problémové nasycené mastné kyseliny.

Lékaři před transmastnými tuky v potravinách varují kvůli nepříznivým dopadům na zdraví. Patří k nim kornatění tepen, růst hladiny LDL (zlého) cholesterolu v krvi, riziko cukrovky druhého stupně i neplodnosti. Doprovodným jevem je tělesná nadváha. Podle Výživových doporučení pro obyvatelstvo České republiky z roku 2012 by denní příjem transmastných kyselin neměl přesáhnout 2,5 gramu.

Co do obsahu transmastných kyselin jsou ve složení tuzemských výrobků až propastné rozdíly. V Dánsku, Rakousku a Švédsku je zakázáno prodávat potraviny, které obsahují tuk s více než dvěma procenty transmastných kyselin, ovšem my jsme odhalili výrobky s téměř deseti procenty transmastných kyselin. Jaké to byly, se dočtete v celém textu.

Nepříliš povzbudivé výsledky přinesla i analýza tuku na obsah nasycených mastných kyselin, které také škodí cévám. Jejich zastoupení v tuku testovaných výrobků se pohybovalo v rozmezí od 48 do 54 procent. Světová zdravotnická organizace nabádá, aby příjem nasycených mastných kyselin za den nepřekročil 20 gramů. Toto množství bychom vyčerpali při konzumaci sto gramů většiny testovaných výrobků, což pro představu jsou dvě a půl balení trubiček.

Testům na složení tuků jsme nechali podrobit i plněné oplatky obvodově máčené, tedy různé tatranky, horalky a podobně. Ani v tomto případě nebylo z hlediska transmastných kyselin vše v úplném pořádku. Více v celém článku.


Plněné oplatky (porovnat)

Hořické trubičky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Plněné oplatky (17 výrobků)
poslední aktualizace: 3.1.2014
Hořické trubičky (10 výrobků)
poslední aktualizace: 3.1.2014


Přihlásit