Nové reklamační řády

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

S novým rokem přichází nový občanský zákoník a ten přináší mnoho změn ve spotřebitelském právu, ale povinnost informovat zákazníka o jeho právech zůstává. Reklamační řád podle nové úpravy si můžete stáhnout zdarma.

Povinnost informovat zákazníka o jeho právech z vad, tedy jak a kde má reklamovat, pokud by zboží bylo vadné, nevychází jen z nového občanského zákoníku, ale i ze zákona o ochraně spotřebitele. Splnění povinnosti pak kontroluje Česká obchodní inspekce, a pokud ji obchodník neplní, může dostat pokutu až do výše 3.000.000 Kč. Nejjednodušší způsob, jak dostát požadavkům § 13 zákona o ochraně spotřebitele je vydat reklamační řád a ten umístit v provozovně tak, aby se s ním mohl každý spotřebitel seznámit.

V dTestu jsme se rozhodli trochu pomoci s přípravami na novoroční revoluci v soukromém právu a vytvořili jsme několik vzorových reklamačních řádů. V odkazech níže si je můžete zdarma stáhnout. Upravit si je můžete podle svých potřeb, zejména nezapomeňte na začátku uvést své identifikační údaje a jaké provozovny se reklamační řád týká.

POZOR: Reklamační řády jsou určené kamenným provozovnám. Pokud provozujete e-shop, máme pro vás certifikované obchodní podmínky dOP zde.

Přihlásit