dTest: Bič na šmejdy – nový občanský zákoník

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 13.12.2013   

Nový občanský zákoník lépe ochrání spotřebitele při nákupech mimo obchodní prostory, tedy zejména při podomním prodeji a na nechvalně proslulých předváděcích akcích.

Podvodníci, pro které se již vžilo označení „šmejdi“, přijdou po Novém roce o jeden ze způsobů, který nyní využívali, aby zákazníkům znemožnili odstoupit od nevýhodné smlouvy. Nalákali je na předváděcí akci do své provozovny, a smlouvy zde uzavřené nebylo možné vypovědět ve lhůtě 14 dnů jako v případech, kdy se prodej odehrál mimo prodejní prostory. Nový občanský zákoník však na tyto situace výslovně vztahuje stejná pravidla, jako na podomní prodej nebo na prodejní akce, a odstoupení je tedy nově možné.

„Podomní prodejci a šmejdi na předváděcích akcích jsou v přesvědčování úspěšní, protože spotřebitel není na nabídku a nátlak předem připraven. Snadno pak podlehne, a je jedno, jestli je právě doma, v restauraci, na zájezdu nebo v obchodě. Šmejdi jsou mistry v používání nátlakových metod a dokáží nepřipraveného zákazníka zmanipulovat k rozhodnutím, jaká by za jiných okolností nikdy neudělal,“ varuje Miloš Borovička, právní poradce dTestu. „Nový občanský zákoník proto posílil ochranu spotřebitele v těchto situacích.“

Nový občanský zákoník přináší také další změny, které posílí postavení spotřebitele při nákupech mimo obchodní prostory. „Za pozornost stojí novinka, která usnadní život zejména napáleným seniorům. Ti se od vrácení zboží často nechají odradit tím, že hromada zbytečností, které jim prodejce přivezl, je příliš objemná a nejde snadno vrátit třeba poštou,“ říká Miloš Borovička a upřesňuje: „Nově proto v takovém případě spotřebitel nemusí po odstoupení od smlouvy zboží draze odesílat, prodejce si vše musí odvézt na své náklady.“

Spotřebitelé najdou přehled podstatných změn v novém Občanském zákoníku na webových stránkách dTestu www.dtest.cz/noz, kde si mohou stáhnout také bezplatnou brožuru s důležitými informacemi.

Shrnutí - nákupy mimo obchodní prostory podle nového občanského zákoníku
Při nákupu od podomních prodejců a od šmejdů mají spotřebitelé od začátku roku 2014 lepší ochranu. Nový občanský zákoník v této souvislosti přináší následující změny:

  • Zájezdy, organizované za účelem prodeje a propagace, jsou výslovně považované za prodej mimo obchodní prostory.
  • Zvýšená ochrana se týká také případů, kdy prodejce odchytí zákazníky na veřejnosti, naláká je do své provozovny (typicky na výhru v soutěži či anketě).
  • Spotřebitelé musí předem dostat relevantní informace. Pokud by obchodník sliboval něco jiného, než pak dá do smlouvy, platí to, co je pro spotřebitele výhodnější. Informace musí být v písemné podobě.
  • Podmínky pro odstoupení od smlouvy jsou ke spotřebitelům vstřícnější. Hlavní rozdíly jsou v počítání lhůt a ve vracení zboží a peněz. Odstoupení stačí ve 14 denní lhůtě odeslat, podle současné úpravy bylo třeba, aby bylo odstoupení do 14 dnů doručeno.
  • Pokud obchodník neinformuje spotřebitele o jeho právu odstoupit od smlouvy ve lhůtě čtrnácti dnů, lhůta k odstoupení se prodlužuje o rok a 14 dní se počítá případně až od chvíle, kdy během této roční lhůty obchodník svou povinnost dodatečně splní.
  • Pokud jde o zboží, které nelze vrátit poštou a podnikatel ho sám dopravil ke spotřebiteli, stačí odstoupit od smlouvy a obchodník si jej musí odvést na vlastní náklady.

 

Kontakty pro média:

Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617
Miloš Borovička, borovicka@dtest.cz, tel.: +420 602 519 828

 

Poradenská linka časopisu dTest na čísle 299 149 009 je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin. Spotřebitelé zde za cenu běžného tarifu volání mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, se kterými se na českém trhu setkávají. Od spuštění provozu v roce 2010 využily této možnosti již desetitisíce spotřebitelů - poradenská linka časopisu dTest je tak nejvyhledávanější cestou k řešení spotřebitelských potíží v ČR.

dTest, o.p.s. je největší českou organizací na ochranu spotřebitele, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Ke stažení:

TZ_nahrávka

Přihlásit