dTest: Podvodný průzkum zmizel po akci dTestu, před dalšími varujeme

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Vydáno: 12.12.2013   

Českým internetem se prohnala vlna nevyžádaných podvodných e-mailů, které pod záminkou spotřebitelského průzkumu s možností výhry okrádaly spotřebitele o peníze. Díky dTestu je jeden z nich již nefunkční, na další je však třeba dát pozor.

dTest odhalil podvodný e-mail a po prošetření všech detailů včera vyzval společnost DIMOCO, přes kterou služba běží, a také mobilní operátory, aby oželeli svůj podíl na zisku, ukončili neprodleně spolupráci s podvodníky, kteří službu provozují, a poškozeným spotřebitelům pomohli získat zpět jejich peníze. „Obratem na naši výzvu zareagovaly společnosti T-Mobile a Vodafone, které službu vyhodnotily jako porušení kodexu Premium SMS a podnikly kroky k jejímu pozastavení,“ říká Miloš Borovička, právní poradce dTestu.

Oběť tohoto podvodu dostala e-mail, kde se dozvěděla, že po vyplnění dotazníku k nákupním zvyklostem bude zařazena do soutěže o 850 euro. Na závěr dotazníku byl účastník vyzván k zadání telefonního čísla a obchodního řetězce, kde by chtěl 850 euro uplatnit. Následně bylo nutné to potvrdit přes SMS. Jejím odesláním se však spotřebitel zavázal platit 99 korun týdně.

Díky aktivitě dTestu již tento podvodný dotazník na internetu není. „Varujeme před podobnými nabídkami, které mohou pod různými záminkami lákat z lidí peníze, a spotřebitelům důrazně doporučujeme, aby k nim přistupovali obezřetně. Jakmile SMS číslo začíná číslem 900, jde vždy o platbu za služby. Proto je třeba důkladně číst podmínky nabízených služeb a nejprve přesně zjistit, co je jejich skutečným obsahem, jaká je cena a zda nejde o předplatné,“ radí Miloš Borovička. „Poskytovatelé tyto informace často skrývají, je tedy nutné hledat – listovat stránkami a číst i malá písmenka.“

Spotřebitelé, kteří byli podobně podvedeni, mohou kontaktovat spotřebitelskou poradnu dTest na čísle 299 149 009, kde se dozví, jak situaci řešit.
 

Kontakty pro média:

Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617
Miloš Borovička, borovicka@dtest.cz, tel.: +420 602 519 828

 

Poradenská linka časopisu dTest na čísle 299 149 009 je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin. Spotřebitelé zde za cenu běžného tarifu volání mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, se kterými se na českém trhu setkávají. Od spuštění provozu v roce 2010 využily této možnosti již desetitisíce spotřebitelů - poradenská linka časopisu dTest je tak nejvyhledávanější cestou k řešení spotřebitelských potíží v ČR.

dTest, o.p.s. je největší českou organizací na ochranu spotřebitele, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Ke stažení:

TZ_nahrávka

Přihlásit