Jak testy chrání spotřebitele: stahování z trhu, zákazy a nové limity

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Kde není poptávka, není ani nabídka. Čím více spotřebitelů se z nezávislých testů dozví o vadách výrobků a služeb a přestane konkrétní nekvalitní zboží kupovat, tím lépe. Obvykle je to však běh na dlouhou trať. Lepší zprávou pro spotřebitele je, když na špatné výsledky testů a další negativní zjištění zareagují ve snaze situaci zlepšit sami výrobci, prodejci nebo alespoň kontrolní orgány. Přinášíme několik příkladů z uplynulého roku.

Autosedačky staženy z trhu


Výrobce autosedaček Britax v reakci na nedávno zveřejněné výsledky testu autosedaček ukončuje výrobu modelu Xtensafix, který neuspěl v nárazových testech. Majitelům již zakoupené sedačky nabídl výměnu za jiný produkt nebo vrácení peněz. Výrobce rozhodl o stažení modelu Xtensafix z trhu přesto, že splňuje všechny předepsané normy a úspěšně prošel homologací, která ovšem námi testovaný boční náraz nezahrnuje. Jde o příkladnou reakci výrobce, jemuž není lhostejná bezpečnost dětí ani vlastní renomé.

Britax v návaznosti na výsledky testu dětských autosedaček, zveřejněné v listopadovém čísle dTestu, nabízí také bezplatnou výměnu popruhů u modelu Max-Fix. Obsahovaly totiž vysokou koncentraci rizikových chemických látek v místě, kde je dítě může žvýkat. Spotřebitelé si mohou bezplatně vyžádat nové, zdravotně nezávadné popruhy i s návodem na výměnu.
 

Chytit se za nos, nebo podat žalobu?

Na západ od našich hranic mají spotřebitelské organizace u výrobců postavení respektovaných institucí a výrobci mají spíše tendenci brát výsledky testů jako podnět ke zlepšení svých produktů.

Také u nás se takové reakce na testy objevují, počtem je však zatím významně převyšují žaloby výrobců či distributorů, kteří dávají přednost zpochybnění výsledků nezávislého testování před náročnější cestou zlepšení svých výrobků a služeb. Do dnešního dne dal soud v případě zpochybnění výsledků testu vždy za pravdu dTestu.
 

Volání po přísnějších limitech pro plísně
 

V případě květnového testu mykotoxinů v pivech někteří výrobci reagovali na naše nepříznivá zjištění velmi hlasitě, ale ne ve prospěch spotřebitelů a nápravy. Výsledkem byla mimo jiné dvě trestní oznámení na dTest, která Policie ČR poměrně záhy odložila. Nález mykotoxinů jsme považovali za závažný a zajímal nás proto názor Státního zdravotního ústavu (SZÚ), který byl Ministerstvem zdravotnictví požádán o zpracování odborného posudku týkajícího se zdravotního rizika mykotoxinů v pivech. SZÚ připustil, že spotřeba piva v České republice na osobu a rok je podstatně vyšší než ve většině zemí Evropské unie. Z tohoto důvodu navrhuje pivovarům stanovení vlastního přísnějšího limitu pro mykotoxiny ve sladu používaném k výrobě piva.

Důkazem, že testy jsou cenným zdrojem informací pro kontrolní orgány, je i reakce Státní zemědělské a potravinářské inspekce na podnět k prošetření rozinek, u nichž náš prosincový test zjistil více než dvojnásobné překročení unijního limitu pro plísňový jed ochratoxin A. Pouhý den po podání podnětu SZPI veřejně prohlásila, že se jím zabývá a přikládá mu velkou prioritu z důvodu závažnosti našich zjištění.
 

Operátoři odstřihli podvodníky
 

Nejen testování má své výsledky. Snaha dTestu a internetové televize Stream zamezit protizákonnému sjednávání spotřebitelských půjček po telefonu na linkách s vysokou tarifikací, které nabízela společnost Maghera Royal, vedla všechny tři hlavní telefonní operátory na českém trhu k odpojení čísel Maghery ze svých sítí. Klienti T-Mobile a O2 se na podvodné linky již nedovolají, u Vodafonu běží Magheře výpovědní lhůta. Ze sítě operátora U:FON se rovněž na podvodné linky nedá dovolat. Operátoři rovněž oznámili, že zrevidují Kodex audiotexových služeb a zakáží v něm sjednávání úvěrů přes vysoko tarifikované linky.

Přihlásit