Test: Dětské kočárky

Dětský kočárek není výrobek jako každý jiný. Slouží k převozu dětí, proto by měl být maximálně bezpečný. Z 16 testovaných modelů jsme však u sedmi našli více či méně závažné bezpečnostní nedostatky. Testovali jsme takzvané cestovní systémy, u kterých není podvozek pevně spojen s nástavbou, ale můžete na něj přidělat i hlubokou korbičku nebo autosedačku pro nejmenší děti.

Dobrá rada

Vítěz testu, kočárek Britax B-Motion 4 (velmi dobře, 6990 Kč), má výborné jízdní vlastnosti, dobře se skládá a rozkládá a má velký úložný prostor. Výhodná je i cena kočárku, potažmo celé sestavy s dokoupenými nástavbami. Na velmi dobré hodnocení dosáhl také druhý Silver Cross Wayfarer (velmi dobře, 16 500 Kč), jehož vyšší pořizovací cena zahrnuje i korbičku. Všichni testující rodiče by ke koupi doporučili třetí kočárek v pořadí, Baby Jogger City Mini 4 (dobře, 7290 Kč), který si dobře vedl v praktických zkouškách. S bezpečností mělo problém více kočárků, nejhůře dopadl Kunert VIP (nedostatečně, 5000 Kč), který ke koupi doporučit nelze z více důvodů.

Přijdete k autu s miminkem v kočárku a než byste ho složitě přenášeli a poutali do dětské autosedačky, jednoduše odpojíte nástavbu (autosedačku) od podvozku kočárku a celou ji upoutáte do auta. Když nehodláte cestovat, využijete pro nejmenší děti hlubokou korbičku, která se opět lehce nacvakne na kostru kočárku. A když dítě povyroste, budete ho vozit v klasické sedačce – sportovním kočárku.

S takzvanými cestovními systémy (někdy nazývané jako kombinované) zkrátka roste kočárek spolu s dítětem a navíc umožňuje pohodlné převážení v autě. Některé modely dále umožňují například upevnit sedačku na rám kočárku i v poloze proti směru jízdy a většina má polohovatelné opěrky sedaček až do vodorovné polohy, která je důležitá pro novorozence.

Za co všechno platíme?

Pro začínající rodiče je pořízení kompletní sady čítající sportovní kočárek, hlubokou korbičku a kompatibilní autosedačku ideální. Vystačí si s ní totiž od narození dítěte až do doby, kdy už kočárek potřeba nebude. Na druhou stranu to však znamená vydat větší částku peněz najednou, což nemusí být pro každého vhodné. Vždy je třeba s cenou sledovat i to, co všechno za vaše peníze dostanete. Některé kočárky jsou standardně prodávané pouze se sedačkou (sporťák) s možností dokoupit zbylé příslušenství, jiné pořídíte v dvoudílné (sedačka a korbička) nebo kompletní trojdílné sadě včetně autosedačky.

Při rozhodování, který kočárek si koupit, doporučujeme přihlédnout také k testům dětských autosedaček, jejichž výsledky vám pravidelně přinášíme. Třeba kompletní sada cestovního systému by mohla být cenově výhodná, z pohledu bezpečnosti by však mohla mít vážné nedostatky kvůli dodávané autosedačce. Budete-li autosedačku vybírat zvlášť, musí být s kočárkem kompatibilní a je třeba na to při nákupu myslet.

 

Na co se při výběru kočárku zaměřit:

• sledujte hmotnost kočárku - čím bude lehčí, tím lépe se s ním bude manévrovat, překonávat překážky a snáze ho budete nakládat do auta,
• měl by mít praktická rychloodnímatelná kolečka – to oceníte opět při převozu v autě,
• výhodou je odpružení kočárku.

 

Bezpečnost na prvním místě

V testu se ukázalo, že některé kočárky mají větší či menší mezery v bezpečnosti. Hodnotili jsme jejich závažnost a nedodržení požadavků normy (ČSN EN 1888:2013). Prohřešky jsme rozdělili do tří kategorií od nejzávažnějších po ty nejméně závažné, které přímo neohrožují bezpečnost dítěte. Závažnost našeho zjištění pak ovlivňovala celkové hodnocení.

Kočárek Kunert VIP nesplňuje požadavky normy v případě nechtěného odjištění nástavby od podvozku, což jsme hodnotili jako vážný bezpečnostní nedostatek. Dále neprošel testem, při kterém jsme zkoumali možnost ukousnutí nebo jiným způsobem oddělení měkkého polstrování z přední hrazdičky. Tento test dělal problémy více kočárkům, zuby si na něm vylámaly i Jané Muum nebo Britax B-Smart 4. I toto zjištění jsme shledali jako závažné. Celkové hodnocení modelu Jané Muum ještě snížilo riziko poranění o ostré hrany na páčkách umožňujících odejmutí sedačky z podvozku. 

U modelu Gesslein F6 Air+ je v dosahu dítěte ovládání brzdy, které navíc neklade dostatečný odpor při uvolňování. Kočárek Maxi Cosi Mura 3 Plus nesplňuje požadavky normy v tom směru, že si dítě může skřípnout prsty mezi pohyblivé části – prostor mezi nimi je příliš velký. A v případě modelu Peg Pérego Book Plus Sportivo jsme zaznamenali bezpečnostní nedostatky u zajišťovacích mechanismů při rozkládání a sestavování kočárku. 

Stejným způsobem jako bezpečnost výrobku, z pohledu závažnosti zjištěných skutečností a dopadu na celkovou známku, jsme hodnotili také uživatelské pokyny a varování na výrobku. 

Testované výrobky - kočárky (porovnat)


Přihlásit