dTest: Dvoje testované rozinky obsahovaly nepovolený ochratoxin A

Obsah srpnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 8/2022 Obsah srpnového dTestu

Vydáno: 3.12.2013   

Spotřebitelský časopis dTest zjistil více než dvojnásobné překročení unijního limitu pro plísňový jed ochratoxin A v rozinkách dvou značek prodávaných na českém trhu. Limitu nevyhovující rozinky pocházely z Turecka a z Argentiny.

Spotřebitelský časopis dTest se v prosincovém vydání zaměřil na zdravotní nezávadnost oblíbených vánočních pochoutek, a to rozinek a arašídů, v nichž zjišťoval přítomnost plísňových jedů mykotoxinů. Testované výrobky redaktoři nakoupili v různých českých obchodech. Chemickou analýzou bylo zjištěno, že dva z celkem 24 testovaných vzorků rozinek obsahují nadlimitní množství plísňového jedu ochratoxinu A.

Největší v testu přistižený hříšník se skrýval v sáčku pod názvem Sultaninen Suntree, pocházel z Turecka a do České republiky ho dovezla německá firma Heinrich Brüning. V kilogramu těchto rozinek bylo 28,49 mikrogramů ochratoxinu A, což je takřka trojnásobek unijního limitu, který činí 10 mikrogramů/kg.

Druhým nevyhovujícím byl výrobek Rozinky obří Nature park z Argentiny od distributora K-SERVIS PRAHA a.s., Rudná u Prahy. Ochratoxinu A v nich bylo 23,59 mikrogramu na kilogram rozinek, což znamená více než dvojnásobné překročení limitu. Časopis dTest podal podnět Státní zemědělské a potravinářské inspekci k nahlášení obou závadných výrobků do unijního systému rychlého varování RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed).

„Ochratoxin A je termostabilní, to znamená, že ho nelze zničit ani tepelnou úpravou při vaření či pečení,“ upozornil redaktor dTestu Váslav Beneš. Lékaři dávají ochratoxin A do souvislosti s nádory ledvin a varlat. Záludnost ochratoxinu A spočívá v tom, že ho produkuje plíseň, která není zjistitelná pouhým okem. Lze ho odhalit pouze laboratorními testy.

Příznivé poselství naopak přinesl test dvaceti výrobků s označením pražené loupané arašídy solené, v nichž dTest nechal změřit obsah plísňových jedů aflatoxinů. Laboratoř potvrdila, že všechny nakoupené arašídy byly zdravotně nezávadné. V 17 výrobcích se nenašly žádné aflatoxiny, ve zbývajících třech byla jejich přítomnost sice zjištěna, avšak v množství pod stanoveným limitem.
 

Kontakty pro média:

Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: +420 604 660 290
Vlasta Tichá, ticha@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110

 

Poradenská linka časopisu dTest na čísle 299 149 009 je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin. Spotřebitelé zde za cenu běžného tarifu volání mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, se kterými se na českém trhu setkávají. Od spuštění provozu v roce 2010 využily této možnosti již desetitisíce spotřebitelů - poradenská linka časopisu dTest je tak nejvyhledávanější cestou k řešení spotřebitelských potíží v ČR.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, které bylo založeno v roce 1992, je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest. Na stránkách časopisu jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit