Jak vybrat rozinky

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 28.11.2022

Rozinky jsou sušené hrozny révy vinné a jako každé sušené ovoce nesmějí být ničím přislazované. Potravinářská vyhláška č. 397/2021 Sb. pro ovoce a zeleninu uvádí: „Sušené ovoce je konzervované sušením bez použití přírodních sladidel.“ V případě, že by byl použit cukr nebo jiné přírodní sladidlo, šlo by již o ovoce proslazené (kandované).

Rozinky, či hrozinky? Obojí je správně. Pravidla českého pravopisu povolují jak rozinky, tak hrozinky. Nejinak je tomu i v české potravinářské vyhlášce č. 397/2021 Sb., v platném znění, pro ovoce a zeleninu. A tak lze na obalu výrobků najít jednou rozinky a jindy zase hrozinky.

Rozinky lze dělit do několika skupin podle odrůd. Nejčastěji se můžete na regálech setkat se sultánkami. Jde o jeden z druhů tzv. smyrenských rozinek, které se vyznačují větší velikostí a přirozeně světlejší barvou. Kromě nejznámějších sultánek pak mezi smyrenské rozinky patří damascenky a perské sultánky. Smyrenské rozinky se nejčastěji pěstují v Turecku, Kalifornii, Austrálii a Jihoafrické republice. Pro úplnost dodejme, že anglický výraz Sultanas může být synonymem pro rozinky bez semen.

Dalším známým rozinkovým pojmem jsou korintky. Jejich malá velikost a tmavá barva vycházejí z toho, že se vyrábějí z maloplodých „modrých“ bezsemenných hroznů speciálních odrůd. Původně se korintky produkovaly v Řecku, dnes se však dovážejí i z Kalifornie či Austrálie.

S dalšími druhy rozinek se v českých obchodech setkáte vzácně. Pro úplnost však dodejme, že vedle smyrenských rozinek a korintek existují rovněž cibéby (podlouhlé rozinky s peckou) a aromatické italské rozinky vyráběné z muškátové odrůdy hroznů.

Sušina rozinek, tedy to, co zbude po úplném odpaření vody, musí činit nejméně 70 %. Tuto povinnost vyhláška ukládá pro veškeré sušené ovoce. Výjimkou jsou sušené švestky, jejichž sušina musí být nejméně 67 %. Sušinu rozinek tvoří zejména přirozeně obsažené jednoduché cukry glukóza a fruktóza. Dále jsou to bílkoviny a vláknina, z minerálů pak především železo, draslík a fosfor.

Pro konzistenci a vzhled sušeného ovoce včetně rozinek se ve vyhlášce stanoví, že plody musejí být dostatečně vysušené, bez znečištění zeminou či prachem. Veškeré sušené ovoce nesmí vykazovat známky poškození živočišnými škůdci. Zakázána je přítomnost těchto škůdců ať živých, či mrtvých, a to v jakémkoliv stadiu jejich vývoje.

Rostlinný olej, který se uvádí ve složení výrobku s označením rozinky, přidávají výrobci z technologických důvodů, aby se plody nelepily a při sušení nepraskaly.

Pro výběr: Některé rozinky mají ve složení uveden i oxid siřičitý (E 220), který je konzervantem a antioxidantem, takže kromě jiného zabraňuje tmavnutí plodů. Kdo nestojí o éčka v rozinkách, ten se těmto výrobkům raději vyhne.

Databáze testovaných výrobků

Rozinky (12 výrobků)
poslední aktualizace: 1.12.2022
Mykotoxiny v rozinkách (24 výrobků)
poslední aktualizace: 29.11.2013


Přihlásit