Jak vybrat arašídy

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2022 Obsah prosincového dTestu

Aktualizováno: 1.11.2018

Arašídy, zvané též buráky, jsou plody podzemnice olejné. Potravinářská vyhláška č. 157/2003 Sb. je - botanice navzdory - řadí mezi skořápkové plody. Prodávají se v mnoha podobách. V žádném případě je však nesmějí napadnout plísně či škůdci.

Na obalu musí být uvedeno, zda jsou arašídy pražené či nepražené.  K přímé konzumaci se nejvíce hodí arašídy pražené. Zatímco neloupané arašídy se praží nasucho, loupané arašídy se tepelně upravují na rostlinném oleji. Stojí za zmínku, že například v USA jsou běžně ke koupi loupané arašídy pražené bez tuku, v českých obchodech jsme takové výrobky nenašli. Arašídy přirozeně obsahují až 48 % tuku, který je velmi kvalitní. Je proto škoda přidávat k němu další.

Loupané, nebo neloupané?Za dlouhých zimních večerů a v rámci trénování jemné motoriky ocení někteří vyloupávání semen z lusků svépomocí. K dostání jsou neloupané arašídy celoročně, nabídka však sílí zejména před Vánoci. Vyloupané arašídy pokrývají celou škálu příchutí. Od pražených nesolených, přes solené, pikantní, pálivé až po sladkoslané či sladké.

Solené, či nesolené? Loupané pražené arašídy chutnají i bez soli a jsou zdravější. Na obalu si proto všimněte, zda jsou buráky solené či nesolené.

Země původu se na skořápkových plodech uvádět nemusí, přesto ji někteří zpracovatelé arašídů uvádějí. My jsme tuto informaci našli na polovině testovaných výrobků.

Požadavky na jakost má vyhláška následující: Neloupané arašídy musí mít čistou a suchou skořápku. Loupané mají mít jádra bez osemení (hnědé blány). Jádra jsou na povrchu matná až mastná, na lomu bílá až mírně nažloutlá. Chuť musí být nasládlá tuková, nikdy ne hořká.

Databáze testovaných výrobků

Pražené solené arašídy (16 výrobků)
poslední aktualizace: 1.11.2018


Přihlásit