dTest a testování

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2013

Že se naše testy liší od běžných redakčních testů v komerčních periodikách, jistě víte. Jaké jsou ale naše konkrétní postupy, abychom udrželi objektivitu a nezávislost? Často se nás na to ptáte, proto vás o tom informujeme. Tentokrát bude řeč o laboratořích a cestě k výsledkům testů, které jim zadáváme.

Při výběru a nákupu výrobků do testů se nenecháváme nikým ovlivnit, jediným kritériem pro nás je pohled a přístup typický pro běžného spotřebitele, o čemž jsme už psali v říjnovém čísle. Co se však děje od doručení výrobků do laboratoře po konečný verdikt v podobě článku a tabulky v časopise?

Fakt, že výrobky testujeme nikoliv v redakci, ale vždy u odborníků, je všeobecně známý. Laboratoře, které si na testy najímáme, vybíráme mezi těmi, jejichž kompetenci a zkušenosti plně důvěřujeme a s nimiž máme zkušenosti my nebo některá z našich zahraničních partnerských organizací. Ty nejlepší laboratoře, jichž je mnohdy na světě jenom pár, pochopitelně pracují i na zakázkách pro výrobce, proto nezveřejňujeme jejich jména. Pokud by nespokojení výrobci (kteří jsou zpravidla významnějšími zákazníky než my) věděli, kde testujeme, nebyl by pro ně problém vyvinout tlak na laboratoř, ve které bychom už příště nic neotestovali.

Odborné laboratoře dostanou spolu s výrobky pro testování i testovací program, který přesně definuje, co a za jakých podmínek se má zkoušet. Tato kritéria vycházejí z bohatých zkušeností spotřebitelských organizací po celém světě i samotných laboratoří a odborníků, kteří se testování věnují. Vždy se vychází také z požadavků, které mají na dané výrobky spotřebitelé. 

Zkoušky jsou různého druhu, patří mezi ně třeba chemické rozbory, měření pomocí laboratorních přístrojů a technik, praktické testy nebo takzvané panelové testy s lidmi. Jak vypadá poslední jmenovaný případ, jste si mohli přečíst v listopadovém vydání v testu pánských holicích strojků. Testy s mnoha dobrovolníky jsou nejdražší, organizačně náročné a nejvíce zatížené subjektivními dojmy. Pro statisticky spolehlivý výsledek je zapotřebí velké množství dat (hodně lidí a hodně jednotlivých testů), proto je provádíme jen tehdy, pokud není k dispozici spolehlivá a dostatečně vypovídající metoda zkoušení vlastností výrobků pomocí techniky. 

Jak testy v laboratořích vypadají, dokreslují nejlépe videa, která najdete na našem YouTube kanálu www.youtube.com/user/dtestcz

Na konci každého testu je vždy velké množství dat, která je třeba vyhodnotit a interpretovat. Který parametr je zásadní? Jsou některé zjištěné údaje limitující (zpravidla u bezpečnosti nebo klíčové vlastnosti) pro celkový výsledek? Ve spolupráci s odborníky proto u každého jednotlivého měření a zkoušky stanovujeme škály hodnocení – jinými slovy rozhodujeme, jaký výkon v testu je velmi dobrý nebo dobrý a jaká hodnota značí nízkou kvalitu nebo dokonce riziko. Na pomoc si bereme standardy a normy, zkušenosti laboratoří, referenční hodnoty, ale i selský rozum. 

Je to jako ve sportu: když uběhnete stovku pod deset sekund, jste zatraceně dobří, ale když nedoběhnete ani do cíle, máte nedostatečnou. O systému našeho hodnocení se dozvíte příště.

Přihlásit