ESC: Povinnost zimních pneumatik v zemích EU

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2013

V Česku je povinné jezdit na zimních pneumatikách od začátku listopadu, pokud si to vyžadují podmínky na silnicích. Jak je tomu jinde v Evropě? Zaměřili jsme se především na země, kam Češi jezdí nejčastěji na lyže, případně na předvánoční nákupy.

V sousedních zemích, s výjimkou Polska, je stejně jako u nás povinnost mít zimní pneumatiky na všech čtyřech kolech, když jsou vozovky pokryty sněhem nebo ledem, nebo když lze předpokládat, že taková situace cestou nastane.

V Rakousku tato povinnost platí od 1. 11. do 15. 4., přičemž minimální hloubka vzorku musí být 4 mm u většinově používaných radiálních pneumatik a 5 mm u diagonálních pneumatik. V extrémních podmínkách mohou být přímo vyžadovány sněhové řetězy (nejméně na dvou kolech stejné nápravy), na což upozorní dopravní značení. Pneumatiky s hroty lze použít od 1. 10. do 31. 5., pokud není toto období v některých lokalitách prodloužené. 

Na Slovensku musí řidiči svá auta obout do zimního se vzorkem hlubokým alespoň 3 mm, pokud jsou na silnicích výše uvedené nepříznivé podmínky. Ale pozor, vozy nad 3,5 tuny musí mít zimní pneumatiky povinně alespoň na jedné nápravě bez ohledu na počasí v období od 15. 11. do 31. 3. 

V Německu není pro povinnost obutí zimních pneumatik na zasněžených či namrzlých vozovkách určeno žádné časové rozmezí. Lze však použít také „celoroční“ pneumatiky s označením M+S. Vzorek musí být min. 1,6 mm, doporučeny jsou 4 mm. Řidič, jehož vůz takové pneumatiky nemá, může dostat pokutu od 40 do 120 eur v závislosti na povaze přestupku. Pneumatiky s hroty nejsou povoleny.

V Itálii a ve Francii je zimní obutí povinné v případě, že narazíte na příslušné dopravní značení ukládající povinnost použít zimní pneumatiky nebo sněhové řetězy v období, které je na značce uvedeno.

V Polsku a v Maďarsku jsou zimní pneumatiky pouze doporučené. Podrobnější informace o pravidlech v zemích EU najdete na www.evropskyspotrebitel.cz/pneu.

Na výše uvedené skutečnosti je vhodné pamatovat nejen při cestě vlastním vozem, ale také v případě, že si budete chtít na zahraniční cestě vůz vypůjčit. Ještě upozorníme, že pokud v zimě nepoužijete zimní pneumatiky dle příslušných předpisů, můžete riskovat nejen vysoké pokuty, ale také problémy s pojištěním – nemuselo by se totiž na případné vzniklé škody vztahovat.

 

Evropské spotřebitelské centrum (ESC) poskytuje spotřebitelům informace o jejich právech na jednotném evropském trhu. Právníci ESC bezplatně pomáhají spotřebitelům řešit jejich problémy s obchodníky z jiných zemí EU, Norska či Islandu.

Kontakty na ESC pro ČR:
adresa: Štěpánská 15, 120 00 Praha 2
e-mail: esc@coi.cz
telefon: 296 366 155
www.evropskyspotrebitel.cz

Přihlásit