Jak testujeme tablety

Podíl zkoušek na celkovém hodnocení

Základní aspekty 10 %, displej 20 %, obsluha 20 %, internet a e-mail 15 %, multimédia 25 %, provozní doba 10 %.

Limity hodnocení

Některá dílčí hodnocení mohou být limitována hraniční hodnotou. V takovém případě nemusí celkové hodnocení odpovídat váženému průměru dílčích hodnocení.

Základní aspekty

V této části testu hodnotíme možnosti připojení a počet konektorů, velikost využitelné vnitřní paměti a podporu paměťových karet. Dále je posuzována kvalita konstrukce a použitých materiálů a celková mobilita, tedy rozměry a hmotnost tabletu.

Displej

Kvalita a viditelnost obrazu jsou hodnoceny ve stinném interiéru, na denním světle a pod přímým světlem. Laboratoř dále posuzuje rozpětí pozorovacích úhlů a odrazivost povrchu displeje. Hodnocena je také přesnost a rychlost reakcí dotykového displeje a kvalita jeho povrchu.

Obsluha

Hodnocení snadnosti použití tabletu položeného na stole nebo na klíně a při držení v ruce. Dále laboratoř posuzuje umístění a kvalitu tlačítek a konektorů a také snadnost práce s virtuální klávesnicí. Jistou váhu přikládáme také rychlosti probouzení a zapínání tabletu.

Internet a e-mail

Posuzujeme snadnost nastavení připojení k internetu a konektivitu, tedy rychlost přenosu dat a možnosti připojení k mobilní síti 3G. Dále je hodnocena snadnost obsluhy internetového prohlížeče a práce s e-maily, včetně nastavení a správy více e-mailových účtů a práce s přílohami.

Multimédia

V této sérii zkoušek je posuzována celá řada vlastností a funkcí tabletu. Měřena je rychlost kopírování dat do tabletu a hodnotí se i obsluha a možnosti přenosu souborů. Dále je hodnocena správa aplikací, například snadnost přepínání mezi více aplikacemi, možnosti jejich třídění atd. Hodnotíme také výkony a obsluhu při prohlížení fotografií, přehrávání videí z YouTube i vnitřní paměti a při pouštění hudby. Zaměřujeme se i na kvalitu fotoaparátu a videokamery či funkci videohovorů.

Provozní doba

Výdrž baterie je měřena při sledování videa a při brouzdání po webu přes wi-fi. Pokud je tablet testován s externí klávesnicí s vlastní baterií, opakují se tato měření s připojenou klávesnicí. Zjišťujeme také provozní dobu po 30 minutách nabíjení.

Přihlásit