Test tabletů 2013

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2013

Popularita tabletů roste a podle odhadů letos poprvé v prodejích zastíní osobní počítače. Za jejich rychlým šířením přitom nevězí jen obliba iPadu, který před několika lety celý segment definoval.  Čím dál úspěšnější jsou tablety s operačním systémem Android a právě jim nyní náleží dominantní postavení na trhu. Konkurentů iPadu přibývá a jsou stále lepší. Nejlepší tablety jsou sice poměrně drahé, existuje však řada kvalitních a leckdy výrazně levnějších alternativ.

Do testu jsme zařadili 14 velkých a 13 malých tabletů v cenovém rozpětí od tří do šestnácti tisíc, včetně nových modelů Samsung Galaxy Note 10.1 2014, nových Apple iPadů a několika tabletů s klávesnicí. Kromě přístrojů od zavedených značek jsme výběr doplnili levnějšími modely Prestigio nebo GoClever.

Dobrou zprávou je, že většina z testovaných tabletů získala dobré známky, ačkoliv s lacinějšími přístroji se pochopitelně pojí jisté kompromisy. Tři tablety si vysloužily nejlepší, tedy velmi dobré známky, uspokojivé hodnocení pak získaly pouhé dva přístroje. Rozdíly se nejvíce projevují v kvalitě displejů a provozní době, ale třeba i v kvalitě fotoaparátů. Pro obvyklé účely, tedy přístup na web a sociální sítě, čtení textů nebo sledování videí, však stačí prakticky kterýkoliv z testovaných modelů.

V testu jsme hodnotili mimo jiné kvalitu obrazu v různých světelných podmínkách, pozorovací úhly a odrazivost displeje. Dále jsme posuzovali snadnost obsluhy, pohodlnost brouzdání po webu a práce s e-maily, multimediální funkce tabletů nebo provozní dobu a rychlost nabíjení. Změřili jsme také skutečnou kapacitu vnitřní paměti, která se od té deklarované vždy o nějaký gigabajt liší.


Přihlásit