Finance: Spotřebitelské úvěry 2013 II

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2020 Obsah únorového dTestu

Publikováno v časopise 12/2013

Někdo by si na dárky peníze v životě nepůjčil. Ten „někdo“ uvažuje rozumně. Právě půjčky na vánoční radovánky totiž zpravidla spadají do kategorie špatných úvěrů. A nic na tom nemění ani nabídka půjček „zdarma“. Nebo si myslíte, že právě vaši nadílku chtějí bankéři dotovat?

Existuje vůbec rozumná půjčka? Jistě. Pokud si úvěr vezmete jako investici, málokdo by vám ho rozmlouval. Selské počty zkrátka fungují a věc, na kterou si půjčujete, by vám měla ušetřit nebo vydělat víc, než zaplatíte na úrocích.

Ti, kdo na sebe nechtějí být tak přísní, by měli dodržovat alespoň pravidlo délky splácení. To říká, že si nemáte půjčovat na takové věci, které byste spláceli delší dobu, než je čas, po který si jich budete užívat. Spolehlivě tak eliminujete třeba dovolenou na splátky, která podle žádného měřítka nepatří mezi rozumné důvody k zadlužení.

A jak si v pomyslném žebříčku úvěrového rozumu stojí vánoční dárky? Není těžké uhodnout, že ne moc dobře. Každý úvěr musíte splatit. A o co rodině přilepšíte letos nad rámec úspor, o to chudší budou vaše příští svátky…Přihlásit