Ověření e-shopů

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Výsledky se skládají z následujících hodnot:

Objektivní informace o doméně/eshopu

  • Datum registrace
  • Osoba, na koho je doména registrována

Jde o informaci, které slouží jako významný nepřímý indikátor. Pokud byla doména zaregistrovaná teprve nedávno, může to ukazovat, že by s daným eshopem nemuselo být všechno v pořádku. Na druhou stranu, sama o sobě tato informace nic neznamená - každý eshop někdy začínal. Jenom je důležité být si vědom rizika a například neplatit v takovém případě předem a vůbec se chovat jako spotřebitel ostražitě.

Co se týče osoby, na níž je doména registrována: v případě pochybností doporučujeme provést zběžnou rešerši. Je několik jmen, která se opakovaně vyskytují v souvislosti s případy, kdy eshop zmizel i s penězi zákazníků. (Databáze těchto jmen by byla užitečná, ale z právních důvodů tyto informace bohužel nelze publikovat).
 

Informace z Obchodního rejstříku

Pokud máme k dané doméně v naší databázi identifikační číslo (dříve IČO), najdete na tomto místě hlavní údaje o provozovateli eshopu.

 

Certifikát dTest Obchodní podmínky

Jde o potvrzení, že daný eshop používá vzorový standard obchodních podmínek pro prodej spotřebitelům podle dTest. Tyto obchodní podmínky nejen splňují aktuálně platné zákonné požadavky, ale také požadavky dTest na vstřícnost ke spotřebitelům.

Certifikace APEK

Informace, zda eshop má certifikát Asociace pro elektronickou komerci (APEK), má zásadní význam pro hodnocení jeho důvěryhodnosti. Certifikace obchodu totiž nezahrnuje pouze kontrolu uvádění správných údajů v souladu s platnou legislativou a namátkové testovací nákupy, ale také ověření samotného nákupního procesu za pomoci tzv. mystery shoppingu. Riziko, že by obchod, pyšnící se tímto certifikátem, byl pro spotřebitele rizikový, je jen malé.


Hodnocení eshopu zákazníky

Ve spolupráci se serverem Zboží.cz přinášíme informaci o celkovém hodnocení (tzv. skóre) eshopu. Skóre má podobu hvězdiček (1-5, kde 5 je nejlepší) a počítá se jako celkový průměr ze všech došlých hodnocení zákazníků daného eshopu. Server Zboží.cz zavedl hodnocení eshopů s cílem minimalizovat uvádění nepravdivých informací internetovými obchody a upozornit na nekalé praktiky obchodů při dodávání zboží a vybavování reklamací. Subjektivní hodnocení eshopu jeho zázakníky doplňuje objektivní informace, které nabízíme v databázi eshopů.

Přihlásit