dTest: Britax stahuje z trhu dětskou sedačku Xtensafix

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2021 Obsah červnového dTestu

Vydáno: 12.11.2013   

Výrobce autosedaček Britax v reakci na nedávno zveřejněné výsledky testu spotřebitelských organizací ukončuje výrobu modelu Xtensafix, který neuspěl v nárazových testech. Majitelům již zakoupené sedačky nabízí výměnu za jiný produkt nebo vrácení peněz.

Britská centrála značky rozhodla o stažení modelu Xtensafix z trhu přesto, že splňuje všechny předepsané normy a úspěšně prošel homologací. Rozhodnutí platí také pro český a slovenský trh. „Jde o příkladnou reakci výrobce, jemuž není lhostejná bezpečnost dětí ani vlastní renomé,“ říká k rozhodnutí značky Britax Ondřej Jánoška z dTestu a dodává: „Reakce značky Britax ukazuje, jakou váhu má nezávislé testování produktů.“

Důvodem špatného hodnocení sedačky Xtensafix byla nevhodná konstrukce, která umožňuje nebezpečné posunutí bezpečnostního pásu vozidla. Ten se při čelním nárazu při zkoušce s figurínou desetiletého dítěte posunul v oblasti pánve, v případě zkoušky s figurínou tříletého dítěte došlo k posunu směrem ke krku.

České zastoupení značky Britax nebylo v době vydání této zprávy schopné poskytnout o stahování sedačky z trhu žádné detaily. Až budou podmínky známy, budeme o nich informovat. 

Britax v návaznosti na výsledky testu dětských autosedaček, zveřejněné v listopadovém čísle dTestu, nabízí také bezplatnou výměnu popruhů u modelu Max-Fix. Obsahovaly vysokou koncentraci rizikových chemických látek v místě, kde je dítě může žvýkat. Spotřebitelé si mohou bezplatně vyžádat nové, zdravotně nezávadné popruhy i s návodem na výměnu. Kontaktovat je možné obchodníka, u něhož byla sedačka zakoupena, nebo zákaznický servis značky na adrese service.eu@britax.com.
 

Kontakty pro média:

Ondřej Jánoška, janoska@dtest.cz, tel.: +420 241 404 922
Vlasta Tichá, ticha@dtest.cz, tel.: +420 608 759 579

 

Poradenská linka časopisu dTest na čísle 299 149 009 je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin. Spotřebitelé zde za cenu běžného tarifu volání mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, se kterými se na českém trhu setkávají. Od spuštění provozu v roce 2010 využily této možnosti již desetitisíce spotřebitelů - poradenská linka časopisu dTest je tak nejvyhledávanější cestou k řešení spotřebitelských potíží v ČR.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, které bylo založeno v roce 1992, je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest. Na stránkách časopisu jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit