dTest: V jedlých tucích byly zjištěny zdraví škodlivé látky

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 6.11.2013   

Časopis dTest otestoval jedlé rostlinné tuky a zjistil, že třetina z 24 testovaných vzorků by se v zemích s přísnějšími limity na škodlivé látky vůbec nesměla prodávat.

Nejhůře v testu dopadly tuky Albert Quality Rostlinný tuk a Palma Cera, a to pro vysoký obsah škodlivých tzv. transmastných kyselin. Ten byl v obou případech více než desetinásobný oproti limitu stanovenému rakouskými, švýcarskými nebo dánskými zákony. „Transmastné kyseliny významně zvyšují riziko infarktu, podporují kornatění tepen, vznik cukrovky druhého typu a dalších zdravotních obtíží. Naše zákony bohužel obsah těchto kyselin v potravinách neregulují a ani evropská legislativa se zavedením omezení nepočítá. Spotřebitelům však důrazně doporučujeme, aby se potravinám s vysokým obsahem transmastných kyselin vyhýbali,“ vysvětluje Ondřej Jánoška z dTestu.

Některé testované tuky pro změnu obsahovaly vysoké množství nasycených mastných kyselin, které na lidský organismus působí podobně nepříznivě jako cholesterol z živočišných tuků. „Nejvíce nasycených mastných kyselin obsahuje palmový olej, výrobci je však oblíbený, protože je levný a dobře se zpracovává,“ vysvětluje Ondřej Jánoška a varuje: „Při průmyslovém zpracování palmového oleje mohou vznikat také škodlivé estery s názvem 3-MCPD, které mají negativní vliv na mužskou plodnost a jsou možným karcinogenem.“

Údaje o skladbě použitých olejů výrobci většinou neuvádějí. Podle současné legislativy je povinné uvést na obalu pouze celkové množství tuku, a zda jde o tuk rostlinný, živočišný nebo jejich kombinaci. Není však třeba informovat, z jakého živočicha či rostliny surovina pochází; přitom je to pro kvalifikovaný výběr zásadní informace. 

„Obsah nasycených mastných kyselin a některé další výživové údaje se budou na obalech povinně zveřejňovat od roku 2016. Uvádění dalších informací, například právě množství transmastných kyselin, zůstane bohužel pouze na vůli výrobců až do doby, kdy stát uzná za důležité tuto problematiku upravit,“ uzavírá Ondřej Jánoška.
 

Kompletní výsledky testu jedlých tuků naleznete na adrese www.dtest.cz/test-tuku

Kontakty pro média:

Ondřej Jánoška, janoska@dtest.cz, tel.: +420 241 404 922
Vlasta Tichá, ticha@dtest.cz, tel.: +420 608 759 579

 

Poradenská linka časopisu dTest na čísle 299 149 009 je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin. Spotřebitelé zde za cenu běžného tarifu volání mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, se kterými se na českém trhu setkávají. Od spuštění provozu v roce 2010 využily této možnosti již desetitisíce spotřebitelů - poradenská linka časopisu dTest je tak nejvyhledávanější cestou k řešení spotřebitelských potíží v ČR.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, které bylo založeno v roce 1992, je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest. Na stránkách časopisu jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit