Jak se vyhnout rizikům při nákupu ojetého vozu

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 31.10.2013   

V České republice roste počet aut zakoupených v bazarech. S koupí ojetého vozu jsou však spojeny mnohé nástrahy, za nimiž stojí nejčastěji snaha prodejců maximalizovat zisky. V sázce jsou nejen finance či bezpečí, hrozit může i zabavení vozidla. Rizikům se však dá vyhnout. Připravili jsme pro vás návod, jak na to.

Na jedno prodané nové auto připadá v ČR prodej čtyř ojetin. Rostoucí zájem však láká mnoho podnikavců, kteří se různými, často nezákonnými způsoby snaží vydělat na důvěřivých a problematiky neznalých zákaznících.

Naletěli jste při nákupu ojetého vozu v bazaru a prodejce neuznal vaše nároky? Řešte svůj problém s námi na www.vasestiznosti.cz. Pomůžeme vám.

Nejrozšířenější triky prodejců směřují k umělému zvyšování hodnoty vozu. Upravený tachometr má přibližně 40 procent nabízených ojetin, rok výroby má zfalšováno asi 20 % vozů. Objevují se také padělané doklady, které mají napomoci legalizaci a prodeji často nekvalitních vozů odcizených v zahraničí. Majitel koupí takového vozu pak riskuje nejen nákup nekvalitního auta, ale rovněž jeho možné zabavení policií. Jednou z dalších nástrah jsou tzv. falešné slevy při financování koupě vozu formou úvěru. Na poplatcích za úvěr zákazník nezřídka zaplatí více, než kolik mu obchodník slevil z ceny vozu.

Možná rizika mnohdy zvyšují již sami kupující při uzavírání kupní smlouvy, když místo jejího důkladného prostudování dají na ústní sliby prodejce. Většině rizik spojených s koupí ojetého vozu lze předejít, je ovšem třeba, aby kupující nebrali nákup na lehkou váhu a předem se vybavili potřebnými informacemi.

Této problematice se dlouhodobě věnujeme a ve spolupráci se společností Cebia jsme připravili brožuru „Jak na koupi ojetého vozu“, která přehledně shrnuje informace o možných rizicích a nabízí srozumitelný návod, jak postupovat. V tištěné podobě si můžete brožuru vyžádat na naší poradenské lince 299 149 009, případně si ji můžete níže stáhnout v elektronické verzi.

Přihlásit