Fejeton: Troška pyrolýzy

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2013

Tuhle jsme seděli v hospodě a bavili se o… No vždyť víte, o čem se tak chlapi u piva baví. O čištění trouby jsme se bavili. 

Fakticky – to je zajímavý, že na troubu ženská vždycky povolá manžela a ne nějakýho jinýho troubu, kterej jí je jinak dobrej, když my jsme v hospodě, nebo tak. Všichni s tím máme spoustu smutnejch zkušeností. Třeba Luboš zkusil vyčistit zašpiněnou troubu chemickým prostředkem, kterej prý měl tak hnusný jméno, že se ho bál přečíst nahlas – sežral mu gumový rukavice a maso u tří prstů mu ohlodal na kost. Mastný svinstvo nechal bejt.

Honzovi zase žena utekla k mamince a že se nevrátí, dokud ta trouba nebude čistá jako sklo (což je mimochodem u nás a v blízkým vesmíru naprosto nemožný.) Tak sáhnul do bohatý domácí zásoby a namátkou vybral jeden preparát, kterej se mu zdál bejt vhodnej, poněvadž byl v černým plastu. Nastříkal ho do trouby a odešel na pivo, jelikož to mělo tři hodiny samopůsobit. Když se nazítří odpoledne oklikou vrátil domů, trouba kupodivu vykazovala jisté známky zlepšení. Navrátivší se žena ho ovšem strašně seřvala, protože to, co tam vrazil, byl extrémně drahej prací prostředek na černé prádlo. 

Taky jsem přispěchal do mlýnice s troškou. Troška, povídám, ten penzista od nás z baráku, když už mu v troubě visely mastný rampouchy tak velký, že se skrz ně nedal prostrčit bůček, naskládal vždycky dovnitř šest kostek suchýho lihu, zapálil ho, přihodil pár třísek a odešel na pivo. Všechen ten sajrajt mu krásně vyhořel, on pak jen vymetl popel, vyvětral a byl za vodou. No jo, dodal jsem spěšně, ale Troška byl vdovec – má žena by tuhle metodu asi neskousla.

Vedle u stolu seděl takovej vycmrdlej týpek, vážně vypadal jako by ho po narození dopejkali v troubě, a špicoval uši. No co, ať si užije chlapskejch zkušeností, přece ho hned nebudeme fackovat. Pak vypad – a za pár tejdnů se dozvím, že kdyby to na mě přišlo, můžu si dneska koupit troubu s pyrolýzou!

Celej trik spočívá v tom, že rozžhavíte vnitřek trouby na tak vysokou teplotu, že nečistoty zuhelnatí a opadají ze stěn, načež pak jen stačí setřít jemný prach ze dna. Jednoduchý! Trošku mi to něco připomíná. Pyrolýza ovšem spotřebuje velmi mnoho energie – a tu už my nemáme, poněvadž jinak bysme si toho vycmrdlýho chlápka našli a vytřískali z něj nějaký prachy za ten nápad.

Zdeněk Rosenbaum

Databáze testovaných výrobků

Pyrolytické trouby 2013 (10 výrobků)
poslední aktualizace: 31.10.2013


Přihlásit