Finance: Noví operátoři, nové ceny, staré chytáky

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2020 Obsah únorového dTestu

Publikováno v časopise 11/2013

K testování mobilního volání se vracíme po půl roce. Krátce po zveřejnění našeho jarního testu došlo mezi operátory k populační explozi. Do dnešního dne tu funguje nebo alespoň ohlásilo brzký příchod přes dvacet firem. I když to jsou „jenom“ virtuální operátoři, o zákazníka se najednou pere sedmkrát víc společností. A na ceně je to znát.

Vzpomínáte, že jsme na jaře varovali před podepisováním dlouhodobých smluv? Už tehdy jsme zmiňovali, že noví operátoři mohou velmi brzo zatřást se sazebníky, ačkoliv citelné zlevňování už bylo cítit v našich minulých tabulkách.

Krátce po zveřejnění testu představili tradiční operátoři výhodné neomezené tarify. Šlo o praktickou přípravu na příchod konkurence a poslední snahu ulovit na smlouvu ještě nějaké klienty. Avšak lidé, kteří masové „neomezené horečce“ nepodlehli, mohou teď vybírat z mnohem širší a lepší nabídky.

 

Zcela nový žebříček

Ještě na jaře figurovaly v našich tabulkách především tři zavedené firmy, mezi kterými se občas blýskl BLESKmobil. Teď je situace úplně opačná. Virtuální operátoři téměř úplně vytlačili „velkou trojici“ a v tabulkách zůstal jen Vodafone.

Taková rošáda se nutně odrazila i v cenách. U střídmě volajících, kteří si vystačí se 30 minutami měsíčně, se minule deset nejlepších nabídek pohybovalo do 300 Kč. Tentokrát startujeme už na 66 korunách a skončili jsme na 120. A abyste volali za stovku, nemusíte k tomu mít pokaždé kartu zákaznického klubu či přepravce.

Víc než o polovinu zlevnily i programy pro středně volající, kteří potřebují 160 minut měsíčně. Oproti minimálním 445 korunám teď stačí 195. Nakonec potěšíme i náruživější uživatele mobilního telefonu. Nejobjemnější balíčky původně startovaly jen těsně pod tisícikorunovými náklady. Dnes je telefon, pokud využijí nejlevnějšího operátora, vyjde měsíčně na 442 korun.Přihlásit