dTest: Dětské autosedačky – rizikové chemikálie a nedostatečná ochrana

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 22.10.2013   

Časopis dTest ve svém pravidelném testu dětských autosedaček vyzkoušel 10 modelů pro různé váhové kategorie. Dvě sedačky propadly v nárazových testech, další obsahovala významné množství rizikových chemikálií.

„Sedačka Osann Babyride zcela propadla v bočním nárazovém testu, při kterém hlavička figuríny narazila do dveří automobilu,“ říká Ondřej Jánoška, redaktor časopisu dTest a dodává: „U testované sedačky Britax Römer Xtensafix došlo při čelním nárazu k nebezpečnému posunutí pásu vozidla kvůli nevhodné konstrukci.“ Pás se při čelním nárazu s figurínou tříletého dítěte posunul směrem ke krku, při zkoušce s figurínou desetiletého dítěte došlo k posunu v oblasti pánve. Obě sedačky tedy v testu bezpečnosti získaly hodnocení nedostatečně.

Některé sedačky obsahovaly také rizikové chemikálie. Nejhůře v tomto ohledu dopadla sedačka Britax Römer Max-Fix. „V popruzích sedačky, které může dítě žvýkat, testy odhalily polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU), tedy látky s rakovinotvornými účinky,“ varuje Ondřej Jánoška. Nebezpečné látky byly odhaleny také v sedačkách Cybex Aton 3 0+ Isofix Base a Nania Drive SP 0/1.

Zatím musí každá sedačka vyhovovat současně platné normě ECE 44, která však pro homologaci nevyžaduje zkoušku bočního nárazu. V příštím roce však již sedačky budou muset vyhovovat novému předpisu, známému pod označením i-Size, který crashtesty bočního nárazu pro homologaci vyžaduje. Předpis má rovněž omezit chybovost při montáži sedaček a nově je rozdělit do kategorií nikoliv podle hmotnosti, ale podle výšky dítěte.

 

Kontakty pro média:  

Ondřej Jánoška, janoska@dtest.cz, tel.: +420 733 617 353

Vlasta Tichá, ticha@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110 

 

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od svého spuštění v roce 2010 této možnosti využily již tisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit