Braňte se proti předváděcím akcím a podomnímu prodeji

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 9.10.2013   

Předváděcí akce a triky podomních prodejců již stály české seniory mnoho peněz a slz. Přestože osvěta je stále větší, a zejména po uvedení filmu Šmejdi do českých kin se problematika začala důsledněji řešit, stále existuje mnoho obětí. Sdružení dTest se tímto fenoménem dlouhodobě zabývá a snaží se udělat maximum pro ochranu seniorů, kteří jsou pro tyto „obchodníky“ snadnou kořistí.

Šmejdům na stopě

Pojem šmejd se v Česku ujal jako označení pro prodejce na nechvalně proslulých předváděcích akcích, kteří se snaží triky, manipulací, nátlakem a často nezákonnými praktikami vylákat zejména ze seniorů peníze za nekvalitní a předražené zboží. Senioři přicházejí o peníze a dostávají se do psychicky i finančně velmi vypjatých situací, proti kterým se neumí vždy sami bránit.

Sdružení dTest vyrazilo do boje a problematice "šmejdů" se věnuje dlouhodobě. Iniciovali jsme mnoho aktivit, stali jsme se mediálním partnerem dokumentu Šmejdi, pořádáme přednášky na toto téma a dále vyvíjíme snahu ochránit seniory před touto stále existující hrozbou. Zkrátka - šmejdům jsme v patách.

Vyberte si článek k tématu, který vás zajímá:

 1. Braňte se proti předváděcím akcím a podomnímu prodeji
 2. Pořadatelé předváděcích akcí vezmou zboží zpět, peníze nevrátí
 3. Další trik na předváděcích akcích - zprostředkování
 4. Další finta pořadatelů předváděcích akcí
 5. Varování před předváděcími akcemi v zahraničí
 6. Senioři jsou týráni, ochraňme je
 7. Šmejdi
 8. Pomáháme seniorům utéct z pasti
 9. Boj proti pořadatelům předváděcích akcí získává silné příznivce
 10. Prezident Miloš Zeman podepsal „Petici proti šmejdům“

Nekalým praktikám nepoctivých obchodníků na předváděcích akcích nebo těch, kteří k okrádání seniorů zvolili podomní prodej, se dTest systematicky věnuje již od roku 2011. Průběžně upozorňujeme na neseriózní společnosti, aktuální používané triky a fígle, dáváme podněty České obchodní inspekci i trestní oznámení, podíleli jsme se na propagaci filmu Šmejdi a úspěšné mediální kampani proti šmejdům, pořádáme setkání a přednášky, pomáháme postiženým podávat žaloby a uplatňovat jejich práva – zkrátka snažíme se, aby informovanost seniorů byla co nejvyšší, a abychom těmto nejen nezákonným, ale především nemorálním postupům zabránili.

Máme radost z každého úspěchu a jsme rádi, že se nám daří úspěšnost nepoctivců více a více omezovat. Nejdůležitější články a materiály, které jsme zde soustředili na jedno místo, vám pomohou v problematice se zorientovat, proniknout do aktuálního stavu celé kauzy, a především pro vás mohou být užitečným nástrojem obrany sebe samých, vašich úspor i klidu, případně financí a psychické pohody vašich nejbližších.

Pod následujícím odkazem najdete také další užitečné rady, jak se rizikům předváděcích akcí a podomního prodeje vyhnout, návod jak si poradit, pokud jste se vy nebo vaši známí či příbuzní stali obětí, vzory ke stažení a mnoho dalšího: www.dtest.cz/predvadecky.

 

 • Pokud si nevíte rady, co v nepříjemné situaci dělat, obraťte se s důvěrou na poradenskou linku sdružení dTest na čísle 299 149 009, kde vám naši zkušení poradci pomohou.
   
 • Více informací o dokumentu Šmejdi, na kterém dTest spolupracoval jako odborný garant a mediální partner, získáte ZDE.
   

Přihlásit