Test zimních pneumatik: Univerzální jsou jen některé

Celkem 32 sad zimních pneumatik jsme otestovali v náročných podmínkách horských průsmyků. Pod drobnohledem jsou rozměry 185/60 R15 a 225/45 R17. Třetina obstála v našich zkouškách dobře. Více úspěšných bylo v kategorii pneumatik s menším rozměrem, celkem sedm. Vítězem obou kategorií je Continental.

Dobrá rada

Zakoupíte-li pneumatiku Continental ContiWinterContact TS850, a to jak o rozměrech 185/60 R15 (dobře, 1600 korun) nebo 225/45 R17 (dobře, 3900 korun), máte jistotu, že budete jezdit na nejlepší pneumatice. V obou kategoriích se umístila na prvním místě a díky dobrým a vyváženým výsledkům ve všech zkouškách lze směle označit za univerzální. Michelin Alpin A4 (dobře, 1680 korun a dobře, 4010 korun) je stejně jako v loňském testu pneumatikou s nejmenším opotřebením, takže ji doporučujeme řidičům, kteří i v zimě najedou hodně kilometrů. V obou kategoriích skončila na třetím místě. 

Kritická hranice 4 milimetrů

Jak zjistíte, jestli výška vzorku zimní pneumatiky už je pod zákonem povolenou hranici 4 milimetrů? Hloubku dezénu u značkových pneumatik hlídají speciální můstky nebo barevné drážky, které upozorňují na dosažení kritické hranice. Lze je dobře vidět na pneumatice ve chvíli, kdy je kolo v plném rejdu, nebo se můžete řídit podle zkratky TWI (Trade Wear Indicator). Ta označuje, že na pneumatice jsou indikátory opotřebení. Najdete ji na bočnici pneumatiky a říká vám, že v tomto místě je v drážkách běhounu indikátor. U pneumatik nevybavených těmito indikátory budete muset použít klasický digitální měřák. A pozor, pokud budete měřit hloubku dezénu, dělejte to na více místech – na obou krajích i uprostřed. Pneumatika se totiž často sjíždí nerovnoměrně.

Dlouhodobé předplatitele a čtenáře dTestu jistě nepřekvapí, že v říjnu nabízíme test zimních pneumatik. V tomto období pro vás pravidelně připravujeme přehledné výsledky srovnávacího testu v dostatečném předstihu, abyste měli čas na výběr a koupi kvalitních pneumatik a ne abyste je na poslední chvíli kupovali v supermarketu, protože všechny „dobré gumy“ už budou ve specializovaných prodejnách a e-shopech vyprodány. Letos jsme se zaměřili na pneumatiky pro vozy kategorie B, tedy malé vozy, do které patří například Škoda Fabia, Citroën C3 nebo Toyota Yaris – rozměr 185/60 R15. Druhý testovaný rozměr 225/45 R17 obouvají vozy nižší střední a střední třídy, například Audi A4 a A6, BMW 3, Kia Cee’d, Renault Mégane, Škoda Octavia i Superb. 

Pneumatiky stejné šířky a průměru jsme testovali naposledy v roce 2010, tedy před třemi lety. Jen o rok víc je přitom podle odborníků doporučovaná životnost zimních pneumatik, maximálně pak mluví o šesti letech. Pryž, ze které jsou vyrobeny, totiž na vzduchu stárne a její vlastnosti se mění bez ohledu na to, jestli pneumatiku používáte, nebo ne. Právě proto je velmi důležitý její věk. Pro spotřebitele to sice může vypadat jako marketingový trik prodejců, kterým se snaží dosáhnout vyšších prodejů, ale je třeba si uvědomit, že pneumatiky jsou jedinou styčnou plochou mezi vozidlem a silnicí. Proto by měly být v dobré kondici. Připomínáme, že zákonem povolená výška dezénu u „zimáků“ je 4 milimetry.

 

 

Mezigenerační posun

V roce 2010 získaly jen tři z patnácti testovaných pneumatik menších rozměrů známku dobře. Ovšem získaly ji „jen o kolo“. Po třech letech je patrný výrazný posun v kvalitě. Letos skončilo hned sedm ze sedmnácti pneumatik velikosti 185/60 R15 s hodnocením dobře.

Zlepšil se také vítěz testu. Letošní nejlepší 15palcová pneumatika Continental ContiWinterContact TS850 dosáhla na celkových 71 procent, zatímco nejlepší modely v roce 2010 skončily jen těsně nad 60 procenty. Samotný Continental s tehdejším modelem TS830 se umístil na děleném čtvrtém místě, což svědčí o rostoucí kvalitě alespoň prémiových značek.

Letošní nejlepší pneumatikou o rozměrech 225/45 R17 je také Continental – se stejným typovým označením ContiWinterContact TS850. V roce 2010 jí patřilo druhé místo za tehdejším vítězem Michelin Alpin A4. Do pole dobře hodnocených pneumatik se dostal i Uniroyal s modelem MS plus 77.  Nedostatečnou známku si opět odnesly pneumatiky Interstate Winter IWT-2.

 

V nížinách i na horách

Přehled aut, která mohou obouvat rozměr 185/60 R15
  • Audi A1
  • Citroën C3
  • Fiat Punto
  • Hyundai i20
  • Mini Cooper
  • Nissan Micra
  • Opel Agila, Corsa, Meriva
  • Peugeot 208, 1007
  • Renault Clio, Modus, Mégane (starší modely)
  • Seat Ibiza
  • Škoda Fabia
  • Suzuki Swift
  • Toyota Yaris
  • Volkswagen Polo

Pneumatiky testujeme na mokré i suché vozovce, na sněhu i na ledu. Vítěz kategorie 185/60 R15 získal ve všech zkouškách dobré hodnocení (na mokru, sněhu i náledí vůbec nejlepší), takže lze s nadsázkou nazvat univerzální pneumatikou na všechny „zimní“ povrchy. Testovací vůz VW Polo měl s pneumatikami Continental nejkratší brzdnou dráhu 57 metrů, což je o 19 méně než nejhorších 75 metrů pneumatiky Marangoni. Continentaly brzdí nejlépe i na sněhu.

Dunlop Winterresponse 2 si také umí poradit s povrchy všeho typu, na mokru předvedl nejlepší výkon. Odborníci však kritizovali design dezénu, protože vnitřní část vzorku uspořádaná do jakýchsi bloků je silně matoucí a zapříčinila směrově nesprávné nasazení pneumatiky. Díky své všestrannosti se Continentaly a Dunlopy hodí na auta, která se v zimě pohybují jak ve městě, tak na horách.

 

Horší, či lepší průměr

Mezi uspokojivé pneumatiky, které ještě doporučujeme ke koupi, se zařadila Barum Polaris 3, u které jsme zaznamenali slabší výkony na suchu a mokru. A s 60 procenty za opotřebení se řadí mezi pneu s nejmenším kilometrovým nájezdem. Pirelli Winter 190 Snowcontrol 3 je téměř stejně drahá jako nejlepší trojice, ale projevily se u ní drobné slabosti na mokru. Opotřebovává se stejně rychle jako Barum a navíc je vůbec nejhlučnější z testované škály. Nejlevnější pneumatika o rozměru 185/60 R15 (Kormoran Snowpro b2) ukázala slabosti ve všech mokrých disciplínách a propadla v brzdné dráze.

 

Novou pneumatiku je vhodné při koupi vidět. Proč? Záleží totiž na době, po kterou ležela na skladě. Výrobci tvrdí, že maximálně za jeden rok by měla jít do provozu, jenže pro koncového spotřebitele to pak znamená, že mu bude stoprocentně sloužit už jen tři roky a v dalších letech se budou její vlastnosti pozvolna zhoršovat. Především tedy bude ztrácet přilnavost. Pamatujte na to hlavně při nákupu přes internet, kde prodejci této neznalosti někdy využívají a snaží se vám prodat staré gumy.

 

Šířka není problém

Přehled aut, která mohou obouvat rozměr 225/45 R17
  • Alfa Romeo 147, 156, 159, 166, GT
  • Audi A3, A4 (B6, B7), A6 (C5), TT
  • BMW 1, 3, Z3, Z4
  • Chevrolet Evanda
  • Chrysler PT Cruiser
  • Citroën C4
  • Fiat Bravo, Stilo, Croma
  • Ford Focus, C-Max, Mondeo, Galaxy
  • Honda Civic, FR-V, Accord, S2000
  • Hyundai i30, Coupe
  • Kia Cee’d
  • Lancia Lybra
  • Lexus IS
  • Mazda 3, 5, 6
  • Mercedes Benz třídy B a C, C Sportcoupe, CLK, SLK
  • Nissan Almera, 200SX
  • Opel Astra, Zafira, Vectra, Signum
  • Peugeot 307, 308, 406
  • Renault Megane, Laguna, Scenic
  • Seat Leon, Altea, Toledo, Alhambra
  • Škoda Octavia, Superb
  • Subaru Impreza, Legacy
  • Toyota Auris, Avensis, Corolla Verso
  • Volvo C30, S40, V50, S60, V70
  • Volkswagen Golf, Bora, Jetta, New Beetle, Eos, Passat, Touran, Sharan

Obout auto v zimě třeba před patnácti lety pneumatikami o rozměru 225/45 R17, asi byste byli za blázna. Dříve platilo, že na zimu by měla být kola úzká. Současné zimní pneumatiky však mají díky moderním směsím takové vlastnosti, že mají širší záběr, jsou lepší při brzdění a snižují riziko aquaplaningu. To je velmi důležité pro ovládání vozu.

Z patnácti testovaných pneumatik obzvlášť doporučujeme ke koupi čtyři, které získaly známku dobře. Předvedly celkově vyvážený výkon a tři z nich dosáhly na nejlepší hodnocení v kategorii: Continental ContiWinterContact TS850 (nástupce modelu TS830P) je nejlepší na sněhu, Bridgestone Blizzak LM-32 S (ve srovnání s modelem LM-32 má nové složení směsi a modifikovaný dezén) je nejlepší na mokru a Michelin Alpin A4 má i v této rozměrové kategorii nejdelší životnost (dvojnásobnou oproti „Pirelkám“). Poslední z dobře hodnocených je nová pneumatika Uniroyal MS plus 77. Sice nikde nevyniká, ale nezaznamenali jsme u ní žádnou slabost a předvedla celkově vyvážený výkon.

 

Raději nebrat!

Modernizovaná verze pneumatiky Interstate Winter IWT-2 (od DOT 2412) ukázala slabosti ve všech testovaných parametrech – průměr na suchu a ledu, dostatečně na sněhu a nedostatečně na mokru. Ovladatelnost na mokru byla velmi špatná. Celkové hodnocení je nedostatečně a patří jí až předposlední místo. Sailun Ice Blazer WSL-2 má nejhorší přilnavost na mokrém povrchu. Při zkoušce zcela propadla při ovladatelnosti, brzdění i směrovém vedení, a to zapříčinilo umístění na úplném chvostu. Tyto pneumatiky rozhodně nedoporučujeme. 

 

Štítky na pneumatikách

Energetické štítky se na pneumatikách povinně objevují od loňského roku a platí pro všechny modely vyrobené po 1. červenci 2012. Označení na štítcích vychází od samotných výrobců, kteří si testy provádějí sami a testují kdykoliv a kdekoliv na světě. Zkušební podmínky jsou sice standardizovány, ale přesto se mohou značně lišit. Naše zkušební metody a hodnocení jsou rozdílné. Náš test probíhá na jednom místě, pro všechny výrobky současně a při stejných okolních podmínkách. Objektivní hodnocení je zajištěno díky srovnání se stále stejnou referenční pneumatikou. Naše zkouška je tak typicky srovnávací, a proto nemůžeme porovnávat údaje na štítku s našimi výsledky. Navíc na energetickém štítku jsou uvedeny pouze tři údaje: valivý odpor (který nám toho moc nepoví), brzdná dráha na mokré vozovce a hlučnost (jen vnější). My jich uvádíme téměř dvacet, z čehož je zřejmé, že naše zkouška je mnohem komplexnější.

 

Sněhová břečka – z praxe jsme zjistili, že existuje souvislost mezi odolností pneumatik vůči aquaplaningu a jízdou v rozbředlém sněhu. Modely, které si dobře počínaly při vjezdu do souvislé vrstvy vody, byly zároveň stabilnější a ovladatelnější ve sněhové břečce. Rychlost při zkoušce byla však ve srovnání s aquaplaningem až třikrát nižší (30 km/h).

Testované výrobky - zimní pneumatiky (porovnat)


Přihlásit