Zákaznické linky dodavatelů elektřiny – ne vždy pomohou

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2021 Obsah červnového dTestu

Vydáno: 3.10.2013   

Vyzkoušeli jsme za vás, jaké služby nabízí svým zákazníkům dodavatelé elektřiny na zákaznických linkách. Kvalita byla různá, téměř třetinu linek obsluhuje počítač, na čtyřech linkách bylo možné „popovídat si“ jen se záznamníkem, nebo volající čekalo pouze oznámení, že se s číslem nelze spojit. Překvapil také dodavatel, který si za telefonickou konzultaci účtoval více než 100 korun.

Kvalita služeb je vedle cen a obchodních podmínek důležitým kritériem při výběru dodavatele elektřiny. Právě jednu ze služeb dodavatelů energií jsme nyní prověřovali, a to telefonickou komunikaci se zákazníkem. A výsledek? Na jedenácti z celkových 36 vyzkoušených zákaznických linek uvítá volajícího počítač s pestrou nabídkou, v níž je třeba se před zahájením hovoru zorientovat. Čtyři linky volajícím službu neposkytly – zákazník dostal pouze možnost zanechat vzkaz na záznamníku nebo se vůbec nedovolal.

Řešíte problém s dodavatelem energií? Volejte naši spotřebitelskou poradnu na telefonním čísle 299 149 009 nebo využijte kontaktní formulář na www.dtest.cz/e-poradna. Naši právní poradci jsou připraveni vám s tímto problémem pomoci.

Setkali jsme se i s překvapivým případem, kdy obchodník s energiemi omezuje využití zákaznické linky uložením poplatku za poskytnuté konzultace ve výši přesahující 100 Kč. Za nedostatek považujeme také nepřehlednost telefonních kontaktů uváděných na internetových stránkách. Pro spotřebitele je důležitá možnost jednoduše a rychle kontaktovat svého dodavatele s jakýmkoli problémem, ale ne vždy jsou naplněna jejich očekávání.
Jak postupovat při telefonickém kontaktování dodavatele:

  • Kontaktní údaje najdete zpravidla na faktuře, smlouvě nebo na www stránkách dodavatele.
  • Je dobré si předem promyslet, jaké oblasti se dotaz týká, automat zpravidla nabízí rozdělení dle širších okruhů (nové služby, reklamace, objasnění vyúčtování, fakturace, platby a podobně).
  • Pokud se v nabídce napoprvé nezorientujete, vyčkejte na její zopakování (často je možné její obnovení iniciovat stisknutím některé z číselných voleb, stejně jako návrat do předchozí nabídky).
  • Někdy bývá možnost hovořit s operátorem až poslední volbou, nebo je třeba vyzkoušet různé varianty dotazů, než je vám tato možnost nabídnuta.
  • Požadujete-li zpětné volání, vyžádejte si také jméno operátora a zaznamenejte si, kdy jste volali a na čem jste se domluvili pro případ pozdějšího řešení situace.

Níže si můžete stáhnout tabulku, kde naleznete přehledné informace o dodavatelích elektřiny, kteří v našem průzkumu neobstáli.


Přihlásit