Společnost Maghera Royal bude čelit trestnímu řízení, operátoři mlčí

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 2.10.2013   

Právníci časopisu dTest podali Vrchnímu státnímu zastupitelství trestní oznámení na neznámé pachatele z okolí společnosti Maghera Royal kvůli podvodům spočívajícím v nabízení úvěrů přes linky s vysokou tarifikací. Zatímco dozorové orgány stále nenašly cestu, jak společnost zastavit, operátoři dále profitují z její činnosti.

Nezákonné úvěry po telefonu

Věnujeme se nezákonným praktikám společností, které lákají na snadno dostupné úvěry po telefonu. Volající je však z běžného telefonního čísla přesměrován na telefonní linku s vysokým hovorným - účet za takový hovor se může vyšplhat až na několik desítek tisíc korun, přitom žádný úvěr poskytnut není.
Zákon o spotřebitelském úvěru použití těchto linek pro spotřebitelské úvěry v únoru 2013 zakázal, stále se však takové případy objevují.

Sledujeme vývoj a snažíme se o nápravu. Níže naleznete všechny články, které jsme této problematice věnovali.

  1. Společnost Maghera Royal bude čelit trestnímu řízení, operátoři mlčí
  2. Operátoři profitují z úvěrových podvodů
  3. Úvěr po telefonu? Desetitisíce za hovorné!
  4. Se změnou zákona se mění praktiky lichvářů

Společnosti Maghera zatím nikdo nezabránil v porušování zákona a nabízení spotřebitelských úvěrů přes vysoko tarifikované linky. Volající platí desetitisíce korun za hovorné a žádného úvěru se nedočkají. Již více než půl roku nikdo ani přes opakované podněty nezasáhl. Právníci dTestu spatřují v jednání operátorů na linkách Maghery znaky trestného činu podvodu a podali proto trestní oznámení na neznámé pachatele z okolí společnosti.

Přestože je poškozování spotřebitelů činností společnosti nanejvýš patrné, dozorové orgány zatím stále nenašly způsob, jak zasáhnout. Nejsou známy případy, kdy by společnost úvěr skutečně poskytla, a nezdá se ani, že by to měla v úmyslu. Její činnost tedy zjevně směřuje pouze k tomu, aby na základě úmyslného uvedení spotřebitelů v omyl mohla profitovat z vysokých poplatků za volání na své linky.

Situaci neřeší ani mobilní operátoři, tedy až na jednoho. V minulém týdnu byli všichni operátoři informováni o podání trestního oznámení a dTest je vyzval k adekvátním krokům, které by zabránily dalším podvodům. Jediným operátorem, který na výzvu zareagoval a z jehož čísel se na linky Maghery nedá dovolat, je U:FON. Ostatní operátoři mlčí, vydělávají na provizích a jejich služby Maghera nadále beztrestně využívá k dalším podvodům.

Inzeráty společnosti, které lákají na snadno dostupné půjčky, se stále objevují v denním tisku. V posledním letáku obchodního řetězce Kaufland našli právníci dTestu další nesrovnalost, která by mohla Magheru stát až dvacet miliónů korun. Pokud je totiž v reklamě na spotřebitelský úvěr uveden jakýkoliv údaj o nákladech (například výše splátky, úrok či poplatky), musí zde být zároveň také názorný příklad, který konkrétně vysvětluje podmínky úvěru. Sdružení dTest tedy podalo na Magheru další podnět k České obchodní inspekci.


Přihlásit