dTest: Test vepřových šunek: dětské nemusí být zdravější

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 1.10.2013   

Spotřebitelský časopis dTest se zajímal o kvalitu vepřové šunky prodávané v českých obchodech. V testu 12 šunek nejvyšší jakosti a 4 výběrových určených dle označení pro děti se ukázalo, že výrobci někdy uvádí větší podíl masa, než je skutečnost, a že dětská šunka nemusí být vždy zdravější.

Ačkoli potraviny s označením pro děti vyvolávají dojem, že jsou kvalitnější, spotřebitelský časopis dTest zjistil, že v případě vepřové šunky to tak nemusí být. Všechny testované šunky pro děti obsahovaly konzervanty a stabilizátory, obsahem soli navíc předběhly polovinu ostatních šunek v testu. Šunka Schneider Junior dušená šunka výběrová pro děti od tří let byla dokonce druhou nejslanější mezi všemi testovanými výrobky. „Potravinářská legislativa klade přísnější výživové požadavky pouze na potraviny pro děti do tří let věku. Pokud je potravina určena pro starší děti, samotné označení jako „dětské“ výrobce k ničemu nezavazuje,“ řekl redaktor dTestu Václav Beneš. Kdyby se však testované dětské šunky měly posuzovat dle limitů stanovených pro výživu dětí do tří let, nevyhověla by žádná z nich právě pro nadměrnou slanost.


Bez úhony nevyvázly ani testované šunky nejvyšší jakosti, některé totiž obsahovaly méně masa, než výrobci deklarovali na obalu. Ve dvou případech činil rozdíl v neprospěch spotřebitele takřka jedenáct procent. Těmito hříšníky byly ZIMBO Gourmet Duryňská dušená šunka nejvyšší jakosti z Německa a česká LE&CO šunka pro děti výběrová. Pozitivním zjištěním testu však je, že v žádném z výrobků nebyla zjištěna přítomnost barviv, škrobu, sóji nebo separátu, jejichž použití je pro šunku nejvyšší jakosti i výběrovou šunku zakázáno potravinářskou vyhláškou. Všechny testované výrobky splnily také předepsaný obsah čisté svalové bílkoviny.


V senzorickém testu dopadly lépe šunky nejvyšší jakosti. Naopak dětské šunky ani zde příliš dobře neobstály – testujícím vadila nakyslá, slanější chuť a tužší či gumovitá konzistence. Všechny měly vlhký povrch a dvě z nich byly i vodnaté.
 

Kontakty pro média:

Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: +420 604 660 290
Vlasta Tichá, ticha@dtest.cz, tel.: +420 734 789 110

 

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od svého spuštění v roce 2010 této možnosti využily již tisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit