ESC: Triky prodejců ojetých automobilů v zahraničí

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2013

Při dovozu ojetého automobilu ze zahraničí je třeba být ve střehu. To se týká nejen technického stavu vozu, ale také kupní smlouvy. V ní se totiž někteří prodejci snaží osvědčenými způsoby zbavit svých povinností vůči spotřebiteli, například odpovědnosti za vady.

Lidé se po ojetých automobilech za hranicemi naší země ohlížejí především v Německu, kde očekávají jak nižší ceny a lepší technickou kondici vozů, tak i férové jednání prodejců. To může být ve většině případů pravda, nicméně existují i výjimky. Proto by si zájemce měl před nákupem ověřit řadu informací, především o osobě prodávajícího, také prostudovat návrh kupní smlouvy a zjistit si pravidla pro dovoz konkrétního vozu do České republiky. 

Základní poučka zní: Nikdy nepodepisujte smlouvu, které zcela nerozumíte! Pokud sami nevládnete jazykem, ve kterém je uzavírána, požádejte někoho o pomoc. Když jsou nějaké nejasnosti, ptejte se, dokud vám vše není jasné. Své případné požadavky i ústní sliby prodejce nechte uvést do psané formy smlouvy. Neznalost jazyka a šikovnost prodejce můžou zapříčinit, že spotřebitel při podpisu smlouvy přijde o veškerá svá práva stanovená legislativou a také nevědomky odsouhlasí, že přijímá poškození vozu, o kterých ho prodejce neinformoval. 

Účinný trik zvolil německý autobazar, když českému kupujícímu sdělil, že v den nákupu ve 14 hodin už nelze zařídit převozní značky. Kupující tedy na místě zaplatil cenu ojetého vozu téměř 5000 eur a přijel si pro něj jiný den s autem vybaveným tažným zařízením. Koupené vozidlo tak vyzkoušel až po příjezdu domů. Po pěti ujetých kilometrech ale přestalo jet, převodovka byla v nepoužitelném stavu. Spotřebitel chtěl vadu reklamovat, jenže nepochodil – nevšiml si totiž, že v názvu smlouvy bylo jasně uvedeno, že jde o smlouvu mezi dvěma spotřebiteli (bazar byl tedy jen zprostředkovatelem). Navíc smlouva odpovědnost za vady vylučovala, a to ustanovením „Das Fahrzeug wird unter Ausschluss der Sachmängelhaftung verkauft“. Nepozornost spotřebitele tak způsobila, že prvotní investice do vozu nebyla konečná.

Štěstí přeje připraveným, a tak na webu www.evropskyspotrebitel.cz/auto-moto najdete praktický německo-český slovníček s výrazy, kterými se někteří prodejci mohou snažit zbavit svých povinností vůči zákazníkům-spotřebitelům a prodávat jim vadná auta. Jde například o tyto fráze: 

Händlerkauf, Händlergeschäft – tzn., že kupující a prodejce jsou podnikatelé.

Kauf zwischen zwei Verbrauchern – tzn., že kupující a prodejce jsou spotřebitelé.

Verkauft wie gesehen – prodáno, jak stojí a leží.

 

Evropské spotřebitelské centrum (ESC) poskytuje spotřebitelům informace o jejich právech na jednotném evropském trhu. Právníci ESC bezplatně pomáhají spotřebitelům řešit jejich problémy s obchodníky z jiných zemí EU, Norska či Islandu.

Kontakty na ESC pro ČR:
adresa: Štěpánská 15, 120 00 Praha 2
e-mail: esc@coi.cz
telefon: 296 366 155
www.evropskyspotrebitel.cz

Přihlásit