dTest a nákupy

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2013

Jak se naše testy odlišují od běžných redakčních testů, které lze nalézt v mnohých komerčních periodikách? Těm, kteří by si nebyli jistí, necháváme nahlédnout do naší kuchyně, aby poznali, jak získáváme výrobky k našim testům, jaké to má výhody a jaká úskalí.

dTest je spotřebitelský časopis, proto je naší filozofií testovat věci tak, jak je používají běžní spotřebitelé. To platí nejen pro přístup ke zkouškám v našich laboratořích, ale i pro výběr výrobků do testu a především pro jejich nákup. I v tomto případě se snažíme o přístup typický pro běžného spotřebitele.

 

Jak a kde vybíráme?

Jedním z našich hlavních principů je odstup od výrobců a distributorů. Ti nemají žádné možnosti, jak ovlivnit naše rozhodnutí, jaké výrobky do testu vybereme a jak je budeme testovat. Stává se přitom relativně často, že nám výrobce doporučuje k testu konkrétní výrobek a zrazuje nás od zkoušek jiného. My se však stále snažíme vybrat takové produkty, které spotřebitelé často kupují, se kterými se setkávají v reklamách a na pultech obchodů, ale i ty, jež mohou být pro spotřebitele něčím zajímavé či naopak rizikové. Pochopitelně není v našich silách pokrýt celou nabídku, takže se pokoušíme o zajímavý a reprezentativní výběr.

Vše, co testujeme, si vždy sami kupujeme v běžné maloobchodní síti. Je to sice drahé a logisticky náročné, ale máme jistotu, že nám výrobce či distributor nepodstrčil něco, co je pro účely testu pěkně „vyladěné“. Navíc se tak nemusíme cítit výrobci zavázáni za jeho ochotu půjčit nebo darovat nám výrobek do testu. V komerčních médiích může být při vší snaze o nezávislost její skutečné dodržení obtížné, protože podobný způsob je častou praxí a navíc jsou výrobci zároveň inzerenty. dTest žádnou inzerci nemá.

 

Nákup a skladování

Samotný nákup výrobků a jejich doprava do laboratoře je často velkým oříškem, což platí zejména pro potraviny. Klíčové je správné skladování, proto velmi dbáme na to, abychom dodrželi chladírenský řetězec a předepsané podmínky. Zjevně zkaženým výrobkům se pochopitelně snažíme vyhnout, mnohé ale na první pohled poznat nelze. Je přitom samozřejmé, že ne vždy musí být na vině výrobce. Ke špatnému stavu zboží může přispět špatná manipulace, skladování na prodejně či nevhodné zacházení kdekoliv na cestě od výrobce ke spotřebiteli, což jsou ovšem faktory, které stejně jako běžný spotřebitel neovlivníme. Dostáváme se zkrátka k výrobku se všemi jeho klady i zápory, jako každý jiný nakupující. 

U mnoha testů je třeba vzorků více a zejména u potravin je často nutné koupit až několik desítek kusů téhož. Takové výrobky pak musí být ze stejné šarže, případně stejného data spotřeby či minimální trvanlivosti, abychom měli jistotu, že testujeme jeden a ten samý produkt. Dokážete si asi představit, jak potom vypadá náš nákupní košík plný stejných výrobků. Jako zaměstnance obchodu, který doplňuje zboží do regálů. Není divu, že si nás s ním lidé občas pletou.


Přihlásit