dTest: Test zimních pneumatik: Ne vždy jsou zárukou bezpečí

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 24.9.2013   

Časopis dTest otestoval 32 sad zimních pneumatik dvou velikostí v náročných podmínkách horského terénu. Přestože kvalita zimního „obutí“ od posledního testování celkově vzrostla, test odhalil také pneumatiky, které k bezpečné jízdě v zimě nelze v žádném případě doporučit.

Časopis dTest otestoval ve spolupráci se zahraničními partnery zimní pneumatiky o rozměrech 185/60 R15 a 225/45 R17. V obou kategoriích získaly celkově nejlepší hodnocení pneumatiky Continental ContiWinterContact TS850. Na druhém místě se mezi většími pneumatikami umístila sada Bridgestone Blizzak LM-32 S, mezi menšími se o druhou příčku podělily pneumatiky Dunlop Winter Response 2 a Michelin Alpin A4. Všechny jmenované modely získaly nadprůměrné hodnocení při jízdě na mokré i suché vozovce, sněhu a náledí.

Také v letošním testu se ovšem našly pneumatiky, jejichž bezpečnost je přinejmenším diskutabilní. „V žádném případě nemůžeme doporučit sedmnáctipalcové pneumatiky Sailun Ice Blazer WSL-2, které měly nejhorší přilnavost na mokrém povrchu a při zkouškách zcela propadly,“ varuje Václav Beneš z časopisu dTest a dodává: „Mezi patnáctipalcovými modely nás zklamaly pneumatiky Marangoni 4 Winter E+ s nejdelší brzdnou dráhou a zcela nevyhovujícími jízdními vlastnostmi na mokrém povrchu. Takové pneumatiky již nelze považovat za bezpečnou volbu.“

Jedním ze zásadních kritérií při výběru pneumatik je terén, kterým se řidiči nejčastěji pohybují, málokteré pneumatiky jsou skutečně univerzální. Rozdíly lze najít v rychlosti opotřebení, délce brzdné dráhy nebo jízdních vlastnostech na různých površích. „V každém případě doporučujeme sadu pneumatik vyměnit nejpozději každé čtyři roky, a to bez ohledu na intenzitu používání nebo výšku dezénu. Po uplynutí této lhůty totiž začíná materiál stárnout a mění se jeho vlastnosti,“ dodává Václav Beneš. „Zvýšené opatrnosti je třeba dbát zejména při nákupu nových pneumatik na internetu, kde není možné osobně zkontrolovat stáří dle výrobního čísla, tzv. DOT.“

 

Kontakty pro média:

Václav Beneš, benes@dtest.cz, +420 604 660 290

Vlasta Tichá, ticha@dtest.cz, +420 731 789 110                              

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od svého spuštění v roce 2010 této možnosti využily již tisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.
 


Přihlásit