Hypotéky: konec výhodných časů?

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2020 Obsah únorového dTestu

Publikováno v časopise 10/2013

Banky už od jara straší klienty zvyšováním hypotečních sazeb. Tentokrát vyhrožování nebylo plané a na konci léta úvěry skutečně podražily. Pohyb to byl sice minimální, nastal ale po dlouhém poklesu od roku 2009. Nadešel snad nejvyšší čas skočit po poslední dobré nabídce na vlastní bydlení?

Přesně tento pocit se ve vás marketingová oddělení bank snaží vyvolat. Teď, nebo nikdy. Jenomže pohyb úroků se dá odhadnout přinejlepším na několik let, zatímco splátky vám z účtu budou mizet i několik desetiletí. Víc než aktuální situace by tedy měly rozhodovat vaše dlouhodobé plány.

 

A (možná) bude dráž…

Jakákoliv analýza hypotečního trhu je tak trochu házením všech klientů do jednoho pytle. Hypotéka je dlouhodobý závazek jak pro spotřebitele, tak pro banku. Je proto velmi individuální, a pokud například seženete lepší práci, můžete dostat lepší podmínky, i když trh obecně podraží.

O tom, co teď může tlačit cenu vzhůru, vypovídá podrobnější pohled na vývoj sazeb podle „spoluúčasti“. Nejvíc totiž podražily hypotéky se 100% LTV (tj. úvěry na 100 % hodnoty zastavené nemovitosti). Lidově řečeno si tedy bankéři dávají větší pozor na ty, kteří nemají naspořeno a chtějí půjčit na celý byt.

Ty tam jsou doby, kdy jste mohli dosáhnout i na 120% hypotéku. I 100 % je pro banku velké riziko, protože jednak projevujete malý „vlastní zájem“ a také hrozí, že v případě nesplácení prodej nemovitosti nestačí na rychlé vyrovnání celé dlužné částky.Přihlásit