Perte na třicet

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2013

V minulém vydání dTestu jsme psali na téma, jak prát a pečovat o prádlo šetrně a ekologicky a o projektu Clever Care, který zavádí symbol ekologicky udržitelné údržby prádla. Projekt pochází z pera asociace Ginetex. Ta spravuje a licencuje systém mezinárodních symbolů údržby textilu. Na první díl tohoto miniseriálu nyní navazujeme informacemi o ekologickém projektu, jež iniciovali sami výrobci. Kampaň „I prefer 30°“, zaměřená na informace o praní při nižších teplotách, je dílem Evropského sdružení výrobců detergentů A.I.S.E.

Perte ekologicky

Miniseriál o projektech zaměřených na šetrné a ekologické praní.

  1. Chytrá péče o oblečení šetří životní prostředí
  2. Perte na třicet

Ekologicky i levněji

Zdálo by se, že na první pohled nevýznamné snížení teploty praní o deset stupňů Celsia toho nemůže příliš změnit na stavu životního prostředí či změně klimatu. Snižování teploty praní je nelogické, nabízí se nutkavá námitka. Například mastnou špínu přece nejlépe vyperu při té nejvyšší možné teplotě. Odpovědi jsou částečně překvapivé, ale ukazují, že prát na třicet namísto obvyklých čtyřiceti je možností, jak zabít hned několik much jednou ranou.

Studenější je ekologičtější (a levnější): energie spotřebovaná na ohřev vody představuje u moderních praček nejvyšší část jejich spotřeby elektřiny. Není divu, že snahy o úspory a šetrný přístup k životnímu prostředí se zaměřují především na snížení teploty pracího cyklu. Současná průměrná teplota prací lázně je podle A.I.S.E. čtyřicet jedna stupňů Celsia.

Počítá se to: každou sekundu jen v Evropě zapne pračku jedenáct set lidí. Úspora pro jednotlivce zdánlivě zanedbatelná se rázem promění v hodnoty, které lze přepočítávat na tuny nespáleného uhlí nebo nevypuštěného oxidu uhličitého. 

Nevadí to: současné prací prostředky jsou navrženy tak, aby podávaly optimální výkony při nižších teplotách. Praním při vyšší teplotě prací účinek „prášku“ nezvýšíte, dokonce ho můžete paradoxně i snížit. Kvalitní prášky a gely obsahují účinné složky působící na znečištění i při třiceti stupních, na něž jinak působí především vysoké teploty (od šedesáti stupňů Celsia výše).

Je to lepší pro prádlo: každé praní představuje pro textilie zátěž. Vyšší teploty nejen pomáhají rozkladu nečistot, ale pochopitelně se podepisují i na snížené trvanlivosti vašeho šatníku. Prádlo vyprané „na třicet“ bude vyprané stejně dobře jako na čtyřicet, „třicítkové“ ale vydrží déle.

Pro úplnost se vyplatí zopakovat, co bylo již napsáno v srpnovém článku o symbolech údržby: ty určují maximální teplotu, kterou je možné při praní prádla použít. Prádlo označené nejvyšší teplotou praní třicet stupňů byste neměli prát na čtyřicet, naopak to ovšem jde zcela bez problémů. Jediné, co pro to musíte udělat, je zvolit prací program s příslušnou nižší teplotou, případně snížit teplotu vámi používaného programu na preferovaných třicet.

 

www.iprefer30.eu - Oficiální stránky projektu s úplnými informacemi o kampani. V roce 2013 probíhá především oslovování potenciálních partnerů kampaně. Na webu naleznete i příklady použití vybraných materiálů dodávaných v rámci kampaně jednotlivým partnerům.

Kampaň pro všechny

Kampaň je reprezentována oranžovým logem se stylizovaným sloganem I prefer 30°, tedy „dávám přednost teplotě praní 30 stupňů“. Jak bylo zmíněno výše, primárně se jedná o kampaň výrobců pracích prostředků, nicméně je postavena tak, aby se do ní mohl zapojit každý, kdo má zájem o dosažení stejného cíle. Ať se jedná o výrobce pracího prostředku, prodejce praček nebo ekologickou neziskovou organizaci. V rámci kampaně byla připravena sada materiálů, které jsou každému partnerovi k dispozici k použití například v prodejně, na výrobku nebo v médiích. Je tak docela možné, že s logem „I prefer 30°“ se v budoucnu budete setkávat zcela běžně. I díky dTestu budete vědět, o co se jedná.


Přihlásit