Aby víno bylo BIO

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2019 Obsah prosincového dTestu

Publikováno v časopise 10/2013

Vinaři v Evropské unii se konečně shodli na tom, jakým způsobem zpracovat ekologické hrozny v ušlechtilý mok, aby z něj bylo biovíno.

V září, které je u nás tradičním měsícem biopotravin, měli spotřebitelé na četných propagačních akcích a ochut-návkách možnost poznat řadu novinek. Mezi nimi i biovíno. Vydávat biovíno za novinku ve světě biopotravin je poněkud zvláštní, když ekologické pěstování vinné révy se v Česku praktikuje už bezmála dvacet let. Jenže Evropská unie to donedávna viděla jinak.

 

Na vinici jasno, ve sklepě s otazníkem

Ačkoli pravidla, jak mají postupovat pěstitelé na vinici, aby sklizené hrozny byly ekologické, stanovila Evropská komise už v roce 1991, zásady pro výrobu biovína definovala teprve loni. A tak se až do minulého roku biovíno smělo označovat jen jako „víno vyrobené z ekologických hroznů“. Nemohlo tedy na etiketě nést unijní logo pro biopotraviny ve tvaru zeleného lístku složeného z 12 hvězdiček. Unií posvěcené biovíno z loňské sklizně se tak na trhu objevilo až letos.

Proč ta komplikace? Především proto, že vinná réva se v členských státech EU pěstuje v různých geografických podmínkách. Jak vypěstovat hrozny na vinici ekologicky, tedy bez chemie, v tom mezi unijními vinaři panovala shoda, i když v některých oblastech je s tím více práce než v jiných. Zpracovat však hrozny na víno, tedy takzvaně ve sklepě, to už se zcela bez chemie neobejde v žádné zemi. A vzhledem ke zmiňovaným rozdílným podmínkám se vinaři nedokázali shodnout, jak mnoho nebo málo se smí oné zmíněné chemie použít, aby se vyprodukované víno ještě smělo nazývat biovínem. Co země, to názor a z toho také plynoucí rozdílná kvalita biovína, přesněji řečeno vína vyrobeného z ekologických hroznů.

Spor se konkrétně vedl například o množství oxidu siřičitého, který má konzervační vlastnosti a do vína se přidává jako antioxidant. Lidově řečeno, oxid siřičitý zabraňuje zvětrávání vína.Přihlásit