Operátoři profitují z úvěrových podvodů

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 16.9.2013   

Zakázané vysoko tarifikované linky pro sjednávání spotřebitelských úvěrů fungují dál. Dozorové orgány nenašly cestu jak podvodníky postihnout a telekomunikační společnosti na současném stavu profitují. Z hovorného mají i 40 %.

Nezákonné úvěry po telefonu

Věnujeme se nezákonným praktikám společností, které lákají na snadno dostupné úvěry po telefonu. Volající je však z běžného telefonního čísla přesměrován na telefonní linku s vysokým hovorným - účet za takový hovor se může vyšplhat až na několik desítek tisíc korun, přitom žádný úvěr poskytnut není.
Zákon o spotřebitelském úvěru použití těchto linek pro spotřebitelské úvěry v únoru 2013 zakázal, stále se však takové případy objevují.

Sledujeme vývoj a snažíme se o nápravu. Níže naleznete všechny články, které jsme této problematice věnovali.

  1. Společnost Maghera Royal bude čelit trestnímu řízení, operátoři mlčí
  2. Operátoři profitují z úvěrových podvodů
  3. Úvěr po telefonu? Desetitisíce za hovorné!
  4. Se změnou zákona se mění praktiky lichvářů

Právníkům sdružení dTest se podařilo získat informace, jaké jsou provize operátorů a zprostředkovatelů z vysoko tarifikovaných čísel. Cifry asi mnohé ohromí. Z hovoru, který stojí 95 Kč za minutu, si operátoři pro sebe strhnou i 40 Kč. Odečteme-li daň určenou státu, pak na provozovatele telefonní linky mnoho nezbude. Není pak s podivem, že operátorům podobní podvodníci příliš nevadí, poměrně slušně jim plní kapsu.

Př. pan Novák, o kterém informoval pořad A dost! na stream.cz, zaplatil za hovorné na linku společnosti Maghera Royal celkem 31 635 Kč. Podle zjištěných informací by se tedy poplatek rozdělil asi následovně:

 

Telefonica O2 + Dial Telecom
(Operátor + agregátor)
cca 13.334,-
 
Stát (DPH) 5.490,- Kč
Maghera Royal cca 12.811,-

* Smlouvy s jednotlivými poskytovateli mohou být individuální, přesná částka provize se může lišit.

Podle České obchodní inspekce Maghera Royal obchází zákon - její pracovníci totiž v rozporu se skutečností tvrdí, že úvěry poskytují pouze podnikatelům. Bohužel se však ČOI s tímto vysvětlením spokojila a k potrestání ve správním řízení zatím nedošlo. Podle občanského zákoníku je ale úkon obcházející zákon neplatný, Maghera tedy účtuje vysoké částky neoprávněně. Není důležité, zda Maghera předstírá poskytování podnikatelských úvěrů. Jejich reklama je jednoznačně zaměřená na spotřebitele a žádný z podvedených, kteří se obrátili na poradnu našeho časopisu, podnikatelem není a nikdy nebyl.

Každé jednání se má posuzovat podle obsahu a spotřebitelský úvěr se pozná podle účelu, ke kterému je sjednám. Lidé, kteří volají na linky Maghery, většinou chtějí úvěrem řešit svoji osobní, nikoli podnikatelskou finanční situaci. Ve smyslu zákona jsou tedy spotřebiteli, i když vedle toho mají živnostenské oprávnění. Nezákonnost jednání provozovatele linek a úmysl volajících půjčit si pro soukromé účely dokládá i to, že Maghera výslovně nabízí vyřízení živnosti, aby do smlouvy mohli uvést IČO.


Přihlásit