Běžecké lyže: Rady pro nakupování

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 10.10.2005   

Délku běžek volte nikoliv pouze podle toho, kolik měříte, ale podle toho, kolik vážíte, neboť ty vaše běžky musí mít tvrdost odpovídající vaší hmotnosti. Kupujete-li běžky např. v hypermarketu, existuje na určení vhodné tvrdosti lyže jedna pomůcka, říká se jí „papírová zkouška“...

Délka běžeckých lyží

Délku běžek volte nikoliv pouze podle toho, kolik měříte, ale podle toho, kolik vážíte, neboť ty vaše běžky musí mít tvrdost odpovídající vaší hmotnosti. Výrobci předních značek udávají, jak dlouhá lyže je vhodná pro jakou tělesnou hmotnost. Nicméně – vždy je lepší nechat si ve specializovaném obchodě tvrdost lyží změřit (aby skutečně odpovídala udané hmotnosti budoucího běžce) ještě dříve, než přistoupíte k pokladně.

Kupujete-li běžky např. v hypermarketu, existuje na určení vhodné tvrdosti lyže jedna pomůcka, říká se jí „papírová zkouška“...
Položte lyže na pevnou a rovnou podložku (zem), pod jejich střed vložte list papíru. Poté si na lyže stoupněte tak, že svoji váhu rozložíte pravidelně na obě lyže:

  • Za pomoci asistenta (sami na to nestačíte) se list papíru musí lehce posouvat po délce mazací komory a musí jít i lehce vyjmout.
  • Bude-li list sevřen mezi lyží a podložkou, je lyže příliš měkká a pro vás nevhodná. Vyzkoušejte lyže o trochu delší nebo se poohlédněte po jiném druhu.
    Přesuňte celou váhu těla na jednu lyži:
  • Papír by měl být pevně sevřen mezi lyží a podložkou.
  • Jde-li papír vyjmout, je lyže příliš propružená a tudíž tvrdá. Volte a zkoušejte lyže kratší nebo jiný druh.

POZOR! Kupujete-li si lyže na bruslení, měla by být jejich délka přibližně stejná jako je výška postavy (+ pár centimetrů navíc).

Mazací komora

Pro klasický styl lyžování je zapotřebí mít funkční mazací komoru. To je střední část lyže, která se dostává do kontaktu s podložkou (stopou) při zatížení, tedy při odrazu. Do této části se maže stoupací vosk. Komora musí mít hmotnosti postavy odpovídající vhodnou délku, aby při odrazu byla v dostatečném kontaktu s povrchem stopy a naopak při nezatížení lyže se ho nedotýkala.
Ve specializovaných obchodech mazací komoru změří na speciálním zařízení a označí.

Vázání na běžky

Při koupi vázání je zapotřebí brát zřetel na jeho kompatibilitu s obuví. Existují dva nejrozšířenější systémy, které jsou rozdílné v profilu podešve obuvi, a logicky pak v protidílu vázání. Dále se liší i v umístění otočné osy. Jedná se o systémy SNS (Salomon, Adidas, Botas, Hartjes, Fischer) a NNN (Rottefella, Alfa, Artex, Rossignol).
Konkrétní typ vázání musí také odpovídat lyžím a způsobu jízdy. Vybírat lze z modelů závodních, sportovních rekreačních a speciálních (např. na BX). Podobné členění se uplatňuje i u lyžařské obuvi.
Montáž vázání raději vždy svěřte odbornému servisu; některé specializované prodejny nabízejí montáž v případě koupě lyží zdarma.

Diskuze

Přihlásit