Proč může být německý jahodový jogurt jiný než náš?

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 9.9.2013   

Když si kupujeme jahodový jogurt, očekáváme, že v něm budou jahody. Náš zářijový test jahodových jogurtů ukázal, že v některých případech je množství tohoto ovoce v kelímcích spíše symbolické. V Německu by některé z námi testovaných jogurtů nesměly nést v názvu slovo jahodové.

Podle německého potravinářského práva - tzv. směrnic BLL - se na německých pultech smí jako jahodové označovat pouze jogurty, které obsahují alespoň šest procent jahod. V Česku žádný potravinářský předpis, který by výrobcům určoval, kolik mají dát do jogurtu jahod, neexistuje.

Náročnější německé předpisy by z hlediska obsahu jahod nesplnilo pět ze 17 námi testovaných výrobků. Na jejich obalu totiž bylo deklarováno, že obsahují od 4,8 % do 5,25 % jahod. Tyto výrobky by v Německu už nesměly být označeny jako jahodové jogurty, ale pouze jako jogurty s jahodovým přípravkem. Do zmíněné kategorie spadají jogurty, v nichž je nejméně 3,5 % jahod. A jestliže je obsah jahod v jogurtech pod uvedená 3,5 %, pak se v Německu označují jako jogurty s jahodovou příchutí.

Za pěknou barvu jogurtu často může hmyz

Při množství jahod, které výrobci dávají do jogurtu, je jasné, že k pěkné jahodové barvě dopomáhají většině jogurtů přidaná barviva. Najdete-li na obalu jahodového jogurtu údaj, že výrobek obsahuje barvivo označené jako košenila, karmín nebo E 120, pak vězte, že máte tu čest s přídatnou látkou získávanou z vysušených těl Červce nopálového, hmyzu sajícího šťávu opuncií.

Košenila je mimo jiné spojována s dětskou hyperaktivitou. Tato spojitost ovšem není dostatečně prokázaná. V EU je povoleno používat barvivo E120  v omezených množstvích. Více informací o přídatných látkách najdete v našem katalogu éček.



Německé směrnice BLL jsou obdobou českých potravinářských vyhlášek. Potravinářské právo se sice v celé Evropské unii řídí jednotnými pravidly, každý členský stát si však může pro kvalitu a jakost potravin nastavit přísnější kritéria. Jejich plnění smí nicméně požadovat pouze od domácích výrobců potravin. Od zahraničních už nikoli, protože by se tím omezoval volný pohyb zboží na jednotném trhu Evropské unie.

Když si tedy čeští potravináři stěžují, že je „přísné“ české potravinářské vyhlášky diskriminují v soutěži se zahraničními výrobci na českém trhu, protože jim ukládají náročnější požadavky na složení potravin, než je stanoveno unijními předpisy, měli by se porozhlédnout po praxi v zahraničí.  V případě ovocných jogurtů je německé potravinářské právo jednoznačně přísnější než české. Pro nás spotřebitele je to pádný důvod k zamyšlení na téma diskriminace.

Připomeňme, že deklarovaný obsah jahod na obalech námi testovaných jogurtů se pohyboval od 4,8 % do 11,5 %. To pro ilustraci v přepočtu na jahody znamená, že v nejméně jahodovém jogurtu byla zhruba půlka jednoho většího plodu na 150gramový kelímek. Naopak jogurt s nejvyšším deklarovaným podílem obsahoval přibližně jednu velkou jahodu v kelímku stejné velikosti.


Přihlásit