Nebezpečné výrobky stále v prodeji

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2022 Obsah prosincového dTestu

Nedávno se opět objevila v prodeji truhla na hračky, o které jsme jako o nebezpečné informovali již před několika lety. Hrozí u ní nebezpečí udušení dítěte. Nebezpečných výrobků ohrožujících především děti může být v obchodech více.

Jak se vyvarovat koupě nebezpečných výrobků? 

Naše databáze nebezpečných výrobků umožňuje nechat si e-mailem zasílat týdenní výpis nově zachycených nebezpečných výrobků z kategorií, které vás zajímají. 

Máte-li nebezepčný výrobek doma, můžete ve většině případů uplatnit rozpor s kupní smlouvou. Pro bližší informace doporučujeme v takových případech nejprve kontaktovat naši poradenskou linku na čísle 299 149 009.

Příběh plastové truhly na hračky s neprodyšným pevně uzavíratelným víkem zdá se býti nekonečným. Před několika lety ji Česká obchodní inspekce označila za nebezpečnou a nařídila prodejcům, u kterých byla truhla zachycena, její stažení z prodeje. Jenže truhla stejného typu se v obchodech čas od času opět objeví. Občas má trochu jiné rozměry, občas jiné barvy. Společná všem variantám je reálná možnost, že při hraní jedno dítě do truhly zavře druhé a to se tu může v nejhorším případě i udusit, protože nemá jak odjistit zavřené víko.

dTest provozuje databázi nebezpečných výrobků, která shromažďuje informace o výrobcích zachycených v celé Evropské unii. Některé výrobky, které se v databázi objevují, mohou mít stejný příběh jako výše zmíněná truhla a mohou být stále k dostání v některých internetových či kamenných obchodech.

Varujeme všechny spotřebitele, aby dávali pozor na níže popsané výrobky. Pokud některý z nich objevíte v prodeji v České republice nebo na Slovensku, napište nám na adresu dtest@dtest.cz. Do e-mailu uveďte, v jakém obchodě jste výrobek zachytili a pokud možno připojte i fotografii výrobku. 

Krabice na hračky Xujin - Krabice je vysoká 60 cm a průměr 30 cm. Kovové dráty mohou prasknout, jejich ostré hroty prorazí látku a mohou zranit a pořezat dati, které si s krabicí hrají.

Plastové hrkátko Baby Sway Bell - Hračka se skládá ze tří hrkátek. Jedno hrkátko má ve tvar listu, druhé tvar květu a třetí tvar zvířátek. Při nárazu se hrkátko může rozpadnout na dvě části a vypadnou z něj kuličky, které může dítě spolknout nebo se jimi zadusit.

Antibakteriální vlhčené ubrousky - Pokud ubrousky obsahují látku označenou jako IPBC, Jodpropynyl butylkarbamát nebo (CAS 55406-53-6), představují chemické riziko. Použití této látky ve výrobcích pro děti do tří let je zakázané. 

Napodobeniny potravin - Napodobeniny, které jsou snadno zaměnitelné s potravinou, často představují pro děti riziko udušení či zdravotních komplikací, pokud část domnělé potraviny pozřou. 

Přihlásit