Téměř polovina medů nevyhovuje předpisům

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 29.8.2013   

Med je zdraví prospěšný - to je známá věc. Můžeme se na to ale spolehnout ve všech případech? V testu medů, který časopis dTest zveřejnil v loňském roce, byly zjištěny závažné nedostatky u třetiny testovaných vzorků. Dlouhodobě neuspokojivou situaci v kvalitě medu v české maloobchodní síti nyní potvrzují i aktuálně zveřejněné výsledky testu provedeného Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí.

Téměř polovina vzorků (12 z 25) byla v testu SZPI vyhodnocena jako nevyhovující, nejčastěji kvůli použití cukrů, sirupů, barviv a dalších příměsí. Inspekce zakázala prodej nevyhovujících šarží a s prodejci zahájí správní řízení o uložení sankce. Nejhůře v testu dopadly medy dodávané výrobcem JSG med a.s. – plných 9 z 12 nevyhovujících vzorků jsou z jeho výroby. Dva nevyhovující medy byly od distributora Grocery CZ s.r.o. a jeden od Alnatura GmbH, prezentovaný jako bio výrobek. Také v minulém roce v testu SZPI nevyhověla takřka polovina produktů.

Že označení BIO nemusí být zárukou kvality a nezávadnosti potvrzují i výsledky testu časopisu dTest (zveřejněno v čísle 5/2012) - díky obsahu pesticidů v testování nevyhověly hned dva produkty s označením bio - Albert Bio med květový a Billa Naše Bio/Med lesní květový smíšený. Ve stejném testu dále díky nedovoleným příměsím propadly JSG Med luční od JSG med a.s. a medy Honey Floral med květový od Kauflad Stilla Fiori, Včelí med květový nektarový od značky Včelařský dvůr a Med včelí květový lesní prodávaný pod značkou Product Bohemia. Nejlépe v testu dopadl med přímo od včelaře.

Legislativa EU i ČR definuje med jako potravinu přírodního sacharidového původu vytvořenou včelami. Aby byl med skutečně medem, nesmí se do něj přidávat nic jiného než zase jen pravý včelí med. Ten je však samozřejmě dražší než med nastavovaný, což některé výrobce vede ke snaze zvýšit zisky jeho falšováním na úkor spotřebitele, jeho peněženky i zdraví. Výrobci med mísí s cukry, sirupy či barvivy, které do medu v žádném případě nepatří. Další prohřešky vznikají pochybením při zpracování.

Celý test medu publikovaný v časopise dTest 5/2012 najdete na www.dtest.cz/medy


Přihlásit